HOLKA S MIXÉREM  Tess Masters

Kuchařek s úžasnými fotografiemi a recepty, v nichž se používají jen průmyslově nezpracované ingredience, většinou s vyloučením lepku, mléka, případně komplet vegetariánských či veganských, se v posledních pár letech na trhu objevila spousta. Myslím, že je prakticky nemožné objektivně posoudit, kterou z nich má či nemá cenu mít doma. Většina receptů v těchto kuchařkách vypadá a pravděpodobně i chutná skvěle - lákavé saláty, krémové polévky, pečené i raw sladkosti... Šanci uspět má ten, kdo si předem vybudoval armádu příznivců přes sociální sítě nebo má dobrého PR agenta, případně ten, kdo je něčím jiný než ti ostatní. Australanka Tess Masters vsadila na použití mixéru (ostatně proto si říká The Blendaholic). Její recepty v knížce „Holka s mixérem" jsou bezlepkové a veganské, a výběrem ingrediencí tak připomínají její populárnější kolegyni Ellu Woodward (Lahodně s Ellou). Z ostatních kuchyňských vymožeností Tess pravidelně používá už jen nůž a prkénko a nějaký způsob tepelné úpravy se vyžaduje maximálně u třetiny uvedených receptů, ostatní jsou raw.    Její pokrmy jsou vesměs bez sóji (s výjimkou tamari, miso pasty a tofu) i přidaného cukru. Některé recepty mají mixovanou jen jednu složku a většina z nich je vytvořena a poskládána tak, aby si výživná a chutná jídla mohli připravit i čtenáři s nedostatkem času nebo omezenými kulinářskými schopnostmi - Tess na základě vlastních zkušeností tvrdí, že na rozdíl třeba od pečení nebo jiných technik se při mixování jídlo nikdy nedá zkazit tak, aby to nešlo nějak napravit.

Ohledně používaných surovin - ve srovnání s Lahodnou Ellou Tess používá omezenější repertoár, což pro ne příliš zběhlé kuchaře může být spíš výhodou, rozumně šetří s kokosovým tukem a překvapivě nezatracuje ani řepkový olej. Velký důraz klade na dodávání vhodných probiotik, ať už přidáváním probiotického prášku, nebo použitím různých fermentovaných potravin, často vlastní výroby (kokosový kefír, kvašená zelenina, namísto lahůdkového droždí se pokrmy ochucují bílou miso pastou). Ovšem omezenější je autorka i v oblasti použití komplexních sacharidů - rýži, brambory, pohanku nebo třeba quinou v receptech najdeme jen zřídka, pokud vůbec.

Některá výživová tvrzení v knížce jsou minimálně zavádějící (pH moči se zaměňuje za pH organismu, otruby se dávají klíčit, namísto římského kmínu se používá obyčejný...), ale to jsou jen nevýznamné drobnosti, protože jádrem knihy jsou recepty, a ty jsou prima.

Recepty jsou rozčleněny do tematických kategorií:

  • Smoothies a koktejly - pokud se doslazují, tak „přírodně" - datlemi, javorovým sirupem... převažuje v nich ale ovoce, takže mají všeobecně celkem vysoký obsah cukru. Třeba „Zmrzlinová kapusta": v jedné její porci je asi 35g cukru. Ale všechno to jsou smoothies, nikoliv čisté lisované šťávy, takže spolu s cukrem se přijímá i vláknina, která případné výkyvy inzulinu aspoň částečně zmírňuje.
  • Drobná jídla, dipy a pomazánky - tahle kapitolka je zajímavá a kreativní, najdeme tu třeba springrolls s karamelizovanými houbami, tofu nikoliv sójové, ale sezamové, veganský sýr ochucený už zmíněnou bílou miso pastou, piniový „parmazán" sušený v sušičce...
  • Saláty - tady oceňuji hlavně pár inovativních zálivek - s ořechy, malinami, mangem, miso pastou, zázvorem, avokádem...
  • Polévky - teplé i studené, zahuštěné mandlemi či kešu ořechy, ochucené pestem vlastní výroby, některé mají nečekanou kombinaci ingrediencí (gazpacho s melounem)
  • Hlavní jídla - recepty v téhle sekci působí docela komplikovaně, mixují se většinou jen omáčky. Některá jídla jsou velmi kreativní, třeba zelenina zapečená s omáčkou, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou kešu ořechy a květák.
  • Dezerty - na ty bývá v kuchařkách tohoto zaměření kladen velký důraz a nejinak je to i u Holky s mixérem - třeba Limetkový pudink nebo Dezert s lesním ovocem a šampaňským bych si dala hned. Tyhle recepty jsou ale překvapivě celkem nekomplikované.
  • Koktejly a nápoje
  • Dochucovadla, omáčky a krémy - raw vegan majonéza, květákový bešamel

„Holka s mixérem" je hezká veganská kuchařka, která názorně předvádí, že chuťově i vizuálně přitažlivé jídlo může vzniknout i bez masa, mléka, lepku nebo vajec, většinou i celkem rychle a bez nebezpečí, že jídelníček bude stereotypní. Výhodou většiny receptů je, že nevyžadují žádné zvláštní vybavení, kuchařské schopnosti ani neobvyklé suroviny. Ve veganské i vegetariánské knihovničce se rozhodně neztratí, ovšem svým důrazem na použití přirozených, průmyslově nezpracovaných vstupních surovin i kreativním přístupem k věci dobře poslouží jako inspirace i všežravcům.   

„Holku s mixérem" vydalo v roce 2016 nakladatelství ANAG.