Švestkovo-jablečný dezert

Nevím, jaká je průměrná spotřeba švestek v České republice, jsem si ale jistá, že naše rodina je v jejich konzumaci dost nad ním.  Peču švestkový koláč s mákem a tvarohem, dělám knedlíky i knedlíčky, vařím pyré. Se švestkami dobře ladí skořice, hřebíček nebo badyán, mák, vlašské ořechy, ale i třeba modrý sýr. Kromě toho, že úžasně chutnají i voní, jsou i velkou zásobárnou zdraví prospěšných látek a čím jsou zralejší, tím víc si jich vlivem slunečního záření stihnou vytvořit. Obsahují významnější množství vitaminu C, některých vitaminů skupiny skupiny B a také vitamin K (podporuje optimální srážlivost krve,
mineralizaci kostí a metabolismus proteinů cévní stěny). Konzumací švestek podporujeme zdraví očí (obsahují karotenoidy lutein a zeaxanthin, které posilují zrak a působí jako silné antioxidanty) a zásobujeme organismus draslíkem, fosforem, vápníkem a hořčíkem. Švestky mají i vysoký podíl vlákniny, která je jednak důležitá pro zdraví střeva, zároveň i zpomaluje vstřebávání cukrů, takže snižuje glykemický index. Čerstvé, sušené i kompotované švestky působí jako přírodní projímadlo, vyplavují zadržovanou vodu a údajně i navazují ve střevech nadbytečné tuky z procházející potravy a zabraňují tak jejich ukládání v těle. 

Tehhle recept se dá připravit ve dvou variantách - jako dezert do skleničky nebo jako nepečený dort. Dort, jehož tužší konzistenci má na svědomí přidaný škrob (nebo vanilkový pudink v prášku), se běžně dělá pouze z jablek. Mně tahle švestkami vylepšená varianta chutná víc. Švestky ale, na rozdíl od jablek, neobsahují tolik pektinu, takže tuhnutí moc nepomáhají a je potřeba přidat víc škrobu. Jeho množství v receptu je doporučuji dodržet a stejně je výsledná konzistence dortu vždy trochu překvapením - někdy drží hezky ztuha, jindy až tolik ne. Pokud si tenhle moment překvapení chcete nechat ujít, tak prostě jen uvařte pyré, proložte ho piškoty do skleniček a škrob vypusťte.

Ale ať už si připravíte dort, nebo dezert do skleničky, doporučuji ho konzumovat v první polovině dne, přeci jen jde o vyloženě sacharidové jídlo.

Potřebujeme (na cca 6 porci):

  • 500g švestek
  • 500g kyselejších jablek
  • skořici, hřebíček, badyán, citronovou šťávu podle chuti
  • 125g dětských piškotů
  • 50g bramborového nebo kukuřičného škrobu nebo vanilkového pudinkového prášku
  • 200ml vody

Postup:

  1. Z jablek odstraníme jádřince, ze švestek pecky a obojí nakrájíme na menší kousky. Vložíme do nejlépe silnostěnného kastrolu, přilijeme trochu horké vody, přidáme koření a cca 15 minut na mírnějším plameni dusíme - výsledkem by měla být řidší kaše, ve které ještě budou kousky ovoce.  Pokud koření použijeme vcelku, nenamleté, je lepší ho před přípravou zavázat do gázy, kapesníku nebo použít speciální nádobku na koření/bylinky (třeba takovouhle).
  2. Pokud budeme dělat dort, tak si potravinářskou fólií vyložíme formu na srnčí hřbet (je dobré ji u krajů připevnit kolíčky) a na dno v rovnoměrné vrstvě nasypeme piškoty. 
  3. Ve 200 ml vody dohladka rozmícháme škrob, vlijeme ke švestkovo-jablečnému pyré a cca tři minuty provaříme. Výslednou hmotu opatrně nalijeme do připravené formy.
  4. Pro dezert si připravíme skleničky/mističky, vypláchneme je studenou vodou, rozdělíme do nich piškoty a zalijeme švestkovo-jablečným pyré (v tomto případě není škrob potřeba).
  5. Necháme dobře vychladit, nejlépe přes noc.

Výživové hodnoty na 100g dortu:

Kcal: 79, bílkoviny: 1,1g, sacharidy: 18g, z toho cukry: 9,9g, tuky: 0,5g 

Výživové hodnoty na 100g dezertu bez škrobu: 

Kcal: 78, bílkoviny: 1,3g, sacharidy: 17,5g, z toho cukry: 11,4g, tuky: 0,5g

Poznámka: 50g škrobu obsahuje cca 170kcal, tvořených skoro výlučně komplexními sacharidy. Protože jej do receptu mícháme s 200ml vody, je výsledná hmotnost dortu o to vyšší, a proto jsou ve výsledku výživové hodnoty na 100g dortu i dezertu skoro stejné. Jediný rozdíl je v obsahu jednoduchých cukrů.