Úvodní stránka » Zajímavosti o zdraví a výživě » Detoxikace - co to vlastně je?

Detoxikace – co to vlastně je?

 Ing. Hana Střítecká, Ph.D. 

Detoxikace – v některých obdobích roku, hlavně na jaře, téměř magické slovo opakující se ve všech časopisech.

Všude se pak můžete dočíst návody na zaručené detoxikační kůry pro játra, ledviny, na celé tělo, proti parazitům…. Ale co to vlastně ta detoxikace je? A proč ji náš organismus potřebuje? To se během roku(dne) nedetoxikujeme? Jen se nám postupně tělo zanáší, až se úplně zanese?

Detoxikace není vynálezem posledního století, byť to tak někdy vypadá. V lidském těle přirozená detoxikace probíhá neustále, kdyby ne, umřeli bychom.

Principem přirozené detoxikace je odstranění toxické a organismus zatěžující látky spolu s nadbytečnými látkami vyloučením z těla močí, přes pokožku… Pro tento účel slouží orgány “specializované” na přirozenou detoxikaci. Jsou to játra, ledviny a střeva a jejich nejdůležitějším úkolem je třídění nežádoucích látek, jejich dočasné skladování, případná přeměna a následné vyloučení z organismu.

Protože se náš organismus detoxikuje neustále sám, vlastní detoxikace pak není proces, který bychom museli od začátku nastartovat my samotní. Stačí, když budeme organismu „pomáhat“ v tom aby mohla v klidu a pohodě probíhat přirozená plynulá detoxikace.

To znamená, že NEBUDEME zbytečně svůj trávicí systém a tím i celý organismus neustále zatěžovat škodlivými přídatnými látkami moderní doby: léky, aditiva ve stravě, těžké kovy ze znečištěného prostředí, zbytky z chemizace zemědělství, ale třeba i různé látky, které si vyrobíme sami špatnou kulinářskou úpravou stravy – akrylamid (tepelné opracován sacharidů), poly-aromatické uhlovodíky (smažení, grilování) atd.. A naopak podpoříme funkčnost oněch orgánů důležitých pro detoxikaci příjmem látek pro ně prospěšných.

Do detoxikace (podpory přirozené detoxikace) by tedy mělo patřit odlehčení činnosti jater, očištění jater a očištění střev.

Proč detoxikace jater?

Játra jsou největší vnitřní a centrální orgán látkové výměny organismu.

Hrají klíčovou úlohu v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin, jsou zároveň trávicí žlázou, která produkuje žluč (nutnou k trávení tuků), i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony, jsou i orgánem zásobním (ukládají glykogen, železo a některé vitamíny) jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plasmy a pak mají funkci detoxikační – čistí protékající krve od toxických látek.

Játra jsou schopna oddělovat látky potřebné pro organismus od škodlivých látek, filtrují z krve zbytky různých léků, chemikálií, umělých přídatných látek a jiných nežádoucích složek. Nějaký čas se v játrech zdržují, průběžně se jich však snaží zbavit přes pokožku, ledviny a plíce. Pokud jsou však játra „přetížená“, toxiny se dostávají zpět do tělesných tkání.Selhání jaterních funkcí je pak život ohrožující stav, rychle dochází ke zhroucení celého vnitřního prostředí organismu.Proč detoxikace ledvin?

Ledviny slouží k filtraci krve, čímž se opět odstraňují škodlivé produkty metabolismu, které jsou pak jako moč odváděny z těla, ale i k udržování acidobazické rovnováhy těla (kyselost-zásaditost), což je velmi důležité, protože při vychýlení pH do obou směrů je pro lidský organismus velmi nebezpečné.

Toto udržování správné „kyselosti“ nemá ovšem nic společného s pojmem ZAKYSELENÝ organismus, který se opět velmi hojně používá mezi běžnou populací (o tom jindy a jinde).

V ledvinách se toxiny na rozdíl od jater neskladují.Pokud člověk přijímá málo tekutin anebo má velké ztráty (třeba pocením) a nezvládne je upít, dochází k přílišnému zahuštění moči a pak se může tvořit písek a močové kameny.

Na to, aby ledviny mohly vylučovat toxické látky, potřebují dostatečně „mokré“ prostředí, které můžeme zajistit dostatečným množstvím vhodných tekutin.

Stejně jako u jater je správná funkce ledvin nutná pro život, i zde platí, že pokud ledviny nefungují, jak mají, je to velmi vážný stav, který ústí k mnoha závažným problémům i smrti. Pokud je jejich funkce dlouhodobě snížená, mluvíme o chronické nedostatečnosti funkce ledvin a ta může přejít až do stadia chronického selhání funkce ledvin, kdy je již naprosto nezbytné zahájit léčbu některou z forem náhrady funkce ledvin, jako je dialýza nebo transplantace.

Proč detoxikace střev?

Střevo je nejdelší úsek trávicí trubice. Navazuje na vrátník žaludku a končí řitním otvorem. Je to orgán přizpůsobený trávení a vstřebávání potravy.

V tenkém střevě je žaludkem natrávená potrava dále štěpena na jednotlivé živiny (vitamíny, bílkoviny, min.látky, tuky, sacharidy…), smísena se žlučí a vstřebávána sliznicí. Určitě jste už slyšeli, že „zdraví začíná ve střevech“. Ve stěně tenkého střeva se nachází speciální útvary buněk, které sehrávají velmi důležitou úlohu při obraně organismu.

Tenké střevo je první branou (střevní bariera), kterou procházejí mnohé cizorodé látky do organismu. V imunitní tkáni tenkého střeva se tvoří, jako reakce na cizorodé látky, velké množství protilátek třídy IgA, které chrání sliznici zde, ale i v jiných orgánech. Proto je pro nás tato imunitní tkáň nesmírně důležitá.

V tlustém střevě je pak už jen resorbována voda a trávenina se zde zahušťuje. Žijí v něm také symbiotické bakterie, které rozkládají jinak nestravitelné zbytky a vyrábějí třeba vitamín K, důležitý pro srážlivost krve. Zde je pak důležité zastoupení jednotlivých druhů baktérií. Ne všechny jsou pro nás prospěšné.

Střevní sliznice může být napadena infekcí, pak vázne vstřebávání a trávení, stolice bývá mastná, vodnatá a průjmovitá a do těla se nedostávají potřebné živiny. Dalším problémem jsou záněty, mohou se vytvořit vředy, krvácení. Problémem je i zácpa, kdy se střevo nevyprazdňuje a kro toho, že se pak vytváří prostor ke vzniku zánětů, může dojít i k úplné neprůchodnosti střev. Střeva, hlavně tlusté, mohou být postižena také nádorem.

Dá se tedy zjednodušeně říci, že v jakém stavu je naše střevo, v takovém stavu je i náš imunitní systém.

Zdroj: /www.slimming.cz, 15. listopadu 2015