Úvodní stránka » RECEPTY » Kakaové sušenky s chia a lněným semínkem

Kakaové sušenky s chia a lněným semínkem

Sušenky bez mouky a vajec, zato s množstvím oříšků a semínek. Díky nim obsahují poměrně dost tuku, ale jde z převážné části o tuky zdravé. Lněné semínko má ideální poměr Omega 3 a Omega 6 vícenenasycených mastných kyselin (1:2). Omega 3 potřebujeme hlavně kvůli jejich protizánětlivému působení, jsou silnými antioxidanty, mají příznivý vliv na stav kardiovaskulárního systému, pozitivně ovlivňují imunitu, zlepšují stavy při cukrovce. O chia semíncích (šalvěj hispánská) se brzy dočtete v rubrice "Zajímavé potraviny". Chia je k dostání buď v řetězci Diana - Svět oříšků, nebo v obchodech se zdravou výživou. Pokud ji nebudete mít, použijte dvojnásobné množství mletého lnu (např. DM drogerie).

Potřebujeme (na cca 70 sušenek):

 • 25g chia semínek
 • 25g mletých lněných semínek
 • 50g lískových oříšků nebo mandlí, nahrubo pomletých
 • 100g ovesných vloček, nahrubo pomletých
 • 50g čistého kakaového prášku (neslazeného)
 • 120g datlového sirupu (případně agávového nebo tekutějšího medu)
 • 1 lžičku mleté skořice
 • 1/2 prášku do pečiva
 • cca 50g loupaných mandlí na ozdobu

Postup:

 1. Chia a lněná semínka zalijeme třemi deciltry teplé vody a necháme přibližně 10 minut stát. Oba druhy semínek ve vodě hodně nabobtnají a vytvoří jakýsi gel, konzistencí podobný vaječnému bílku.
 2. Mandle nakrájíme podélně na kousky.
 3. Předehřejeme troubu na 160°C.
 4. Do vloček zamícháme prášek do pečiva a potom přidáme všechny ostatní ingredience kromě mandlí na ozdobu. Vypracujeme tužší lepkavé těsto. Pokud by těsto bylo hodně tuhé, je možné přidat trochu vody, ale nemělo by to být potřeba.
 5. Lžičkou tvoříme na plechu malé hromádky těsta, kdyžtak je můžeme dotvarovat navlhčenými prsty. Ozdobíme sekanými mandlemi.
 6. Pečeme cca 15 minut při teplotě 160°C, potom dosušíme při 100°C po dobu ještě 25 - 35 minut. Každá trouba je trochu jiná a tyto sušenky je potřeba hlídat, protože stupeň upečení u nich rozhodně nejde odhadovat podle barvy. Hotové sušenky by měly být zatepla zespodu ještě trochu pružné. 

 

Výživové hodnoty na 100g výsledku:

Kcal: 376, bílkoviny: 12,4g, sacharidy: 33,7g, z toho cukry: 18,7g, tuky: 18,3g, z toho nasycené mastné kyseliny: 1,77g

 

Výživové hodnoty na 1 sušenku:

Kcal: 25, bílkoviny: 1,16g, sacharidy: 3,14g, z toho cukry: 1,7g, tuky: 1,7g, z toho nasycené mastné kyseliny: 0,16g