OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Zajímavosti o zdraví a výživě » Můžeme být depresivní ze „snickersky“ anebo šéfa?

Můžeme být depresivní ze „snickersky“ anebo šéfa?

Deprese bývala vysvětlována jako projev nerovnováhy přenašečů nervových vzruchů. A depresivním se roky předepisovala antidepresiva, která měla nerovnováhu řešit. Teorie o nedostatku přenašečů je aktuálně odsouvána do říše mýtů; nové studie naznačují, že příčinou deprese mohou být i sladkosti a stres.

Deprese – nemoc moderního světa?

Deprese je jedno z nejčastějších duševních onemocnění. Jde o závažný a život ohrožující stav, který se projevuje dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Během života depresi zažije každý pátý člověk. Podle Světové zdravotnické organizace patří deprese mezi onemocnění, kteránejvíce invalidizují a zkracují život lidem nejbohatších zemí.

depr

Je deprese nemoc, nebo projev jiné nemoci?

Objevují se úvahy, jestli není možné, že při depresi primárně nejde o nemoc hlavy, ale o fyzické onemocnění, při kterém se lidé cítí bídně. Nemoc ovlivňuje náladu. Pocit velké únavy, slabosti a nechuti k čemukoliv jsou při nemoci běžné a dokonce i prospěšné, protože nás omezují v činnostech, které by nás ještě více oslabily, a ochraňují ostatní před možnou infekcí. Podobně se projevuje i deprese. Jestliže postižení depresí vykazují typické nemocenské chování a běžně nemocní jsou jako v depresi, nemohou mít obtíže stejnou příčinu?

Co mají mnohé nemoci společné?

Při mnoha neduševních onemocněních je stejně jako při depresi přítomen zánět. Ten je poplachovou reakcí imunitního systému upozorňující na problém, například na vetřelce v organismu anebo zranění. Při zánětu se mobilizuje skupina bílkovin nazývaných cytokiny, které rozjedou zánětlivou reakci a v mozku zapnou program onemocnění. Spuštění obojího, cytokinů i zánětlivé reakce, je u deprese běžné. Teorii o propojení deprese s chronickým zánětem v organismu podporuje i vyšší výskyt depresí u jedinců s revmatoidní artritidou, která je typickou nemocí chronického zánětu.

3

Co spouští zánět?

Zánět může vyvolat zranění nebo infekce, ale i stres a strava s trans tuky a cukry anebo kontakt s pesticidy. Obezita také podporuje přítomnost zánětu v těle, protože tělesný tuk v oblasti břicha ve vyšší míře produkuje cytokiny. Naopak zdravá výživa s dostatkem zeleniny, ovoce a tučných ryb působí protizánětlivě.

Doporučuji ryby namísto Prozacu?

V žádném případě nechci zlehčovat utrpení jedinců s depresí nebo tvrdit, že antidepresiva nemají žádný význam. Faktem však je, že antidepresiva jsou silně působící léky s mnoha riziky, která jsou až příliš rychle a pravděpodobně v mnoha případech i zbytečně předepisována.

Co doporučuji, je v terapii lehké a středně těžké deprese na prvním místě anebo minimálně souběžně vždy upravovat i stravu a pohybový režim pacientů.

Omezení cukrů a junk food spojené s navýšením porcí zeleniny a ryb v jídelníčku můžekaždému depresivnímu jen pomoci. I kdyby nevyléčilo náladu, zcela jistě dokáže podpořit prevenci a terapii dalších dnes nejběžnějších zdravotních potíží od obezity až po srdeční infarkt.

Zdroj: www.margit.cz, 30. října 2015