Žena, 55 let

   červen 2014

  září 2014

Celý život ráda jím. Moje maminka ráda a výborně vařila, a to zejména klasická česká jídla. Také jsme v naší rodině nikdy příliš neholdovali sportu. Tento životní styl měl vliv na mou postavu už ve školním věku. Nikdy jsem sice nebyla obézní, ale moje nadváha mi byla nepříjemná již tenkrát. V pubertě, kdy jsem pomocí diet dosáhla normální váhy, začal můj celoživotní boj s nadbytečnými kily. Jednak jsem začala rekreačně sportovat (jezdila jsem na koni, později jsem si oblíbila aerobik a step-aerobik), jednak jsem se omezovala v jídle. Úspěšná období se střídala s neúspěšnými, kdykoli jsem polevila, třeba okolo maturity, ve zkouškových obdobích na VŠ, během stresujících životních situací, moje váha ihned začala stoupat. S přibývajícím věkem lezla ručička na váze pomalu výš, hladovky nepomáhaly a otravovaly mi život, aerobiku jsem musela po padesátce nechat vzhledem k bolestivému onemocnění kloubů. Nerezignovala jsem úplně, občas jsem zašla na spinning nebo na indoor rowing, ale začala jsem se smiřovat s tím, že lepší už to nebude.

Před 4 měsíci jsem kývla na spolupráci s Martinou, přestože jsem zpočátku příliš neočekávala, protože jsem si jakožto notorická dietářka myslela, že se nic nového nedozvím. K mému údivu nastal v mém životě příjemný obrat – postupně se zbavuji nadbytečných kilogramů tuku. Proč se teď daří to, s čím jsem se neúspěšně trápila celý život? Pro mě je asi nejdůležitější pomoc Martiny, která má znalosti a zájem. Nejprve objektivně posoudila můj stav (sám sebe člověk posuzuje zkresleně), navrhla mi, čeho by bylo dobré dosáhnout. Sestavila mi jídelníčky na míru, poradila mi s přípravou jídel do krabiček na celý den, ukázala vhodné a dobré výrobky, které jsem neznala. Těším se na pravidelné konzultace, při kterých probíráme úspěchy a neúspěchy a strategii jak dál. Spoléhám na ni, že mi poradí, jak se mám stravovat, abych si získanou váhu udržela.

Komentář FitGourmet:

Tato klientka byla měřena na váze Tanita 601, která interpretuje některé naměřené hodnoty jiným způsobem než váha InBody, která byla použita u zbylých dvou zde popisovaných klientů. Tanita 601 hodnotí vnitrobřišní tuk prostřednictvím koeficientu a "Celkovou svalovou hmotu" uvádí jako celkovou hmotnost poníženou o hmotnost tuku a kostí, tj. včetně hmotnosti vody, vnitřních orgánů ap. Nicméně důležitý je vývoj tohoto indikátoru v čase. Sloupec "doporučená hodnota" uvádí optimální rozmezí jednotlivých hodnot zprůměrované dle věku, pohlaví a rasy.

 

Tato klientka dodržovala předepsaný jídelníček jen s minimem "úletů". Pokles váhy byl proto poměrně rychlý. Vzhledem k její časové vytíženosti si ale jen problematicky nacházela čas na pravidelnější sportovní aktivity - pouze občas indoor rowing, jinak krátké procházky se psem. Nejvýraznější změna váhy přišla proto po dvou týdenních dovolených, kdy měla klientka výrazně více pohybu než doma. V poslední době jde váhy dolů už jen pomalu - energetickou hodnotu jídelníčku (1.450 - 1.500 kcal) už ale snižovat nechceme. Klientka se pokusí alespoň více chodit - pokud už váha nepůjde dál dolů, budeme její současnou hodnotu kolem 58 kg považovat za optimální. Ze zveřejněných fotografií je patrné, že klientčiny tělesné křivky se změnily opravdu výrazně.