Suplementace vitaminy u sportovců
Už dlouho se setkávám s lidmi, kteří začali pravidelně sportovat (podotýkám, žádné extra vrcholové sporty, pouhé pravidelné návštěvy fitness centra a zvýšená fyzická zátěž) a od té doby začali užívat různé doplňky stravy, včetně těch vitaminových. Prý jim pomáhají ke zlepšení výkonu a celkové regeneraci po tréninku. Do jaké míry je však tento pocit opravdový a ne pouhým placebem? Pojednání o potřebách suplementace vitaminy rozdělím na dvě části.
Užívání vitaminových preparátů je v dnešní době velmi rozšířené nejenom u fitness nadšenců. Každý den se setkáváme s nátlakem medií, co nám chybí a co bychom tedy měli ve stravě raději doplňovat.
Suplementace vitaminy je však stejně jako jiné doplňky stravy vysoce individuální věc a neexistuje doporučení, které by platilo stoprocentně pro všechny. Každý se stravujeme trochu jinak, máme rozdílný zdravotní stav, tréninkový plán i zatížení organismu a tudíž i potřeba doplňování vitaminů bývá jiná.
Je důležité přemýšlet individuálně nad tím, jak jíme a jaké jsou naše fyzické výkony a ne se pouze slepě řídit všeobecně doporučovanými radami. Všímejte si při užívání suplementů toho, jak na vás doopravdy působí, nikoli jak by měly působit a naučte se určovat si hranice svých potřeb individuálně.
Vitaminy můžeme rozdělit na dvě skupiny:
• Rozpustné v tucích (vitaminy A, D, E a K)
• Rozpustné ve vodě (vitaminy skupiny B a vitamin C)
Prvními zmíněnými se můžeme předávkovat, jelikož si naše tělo dokáže vytvořit jejich zásoby v těle. Druhé zmiňované většinou bez problému vyloučíme i ve větším množství, což už napovídá, že tělo jejich nadbytek ve stravě často ani efektivně nevyužije.
Vitamin C (Kyselina askorbová)
Začněme od nejčastěji užívaného vitaminu C. Příjem vitaminu C je opravdu nezbytný a jeho zvýšenou potřebu mohou mít nejenom sportovci, ale například i kuřáci.
Vitamin C je důležitý při procesech tvorby kolagenu a tím podpory zdraví chrupavek, kostí, šlach, svalů a kloubů. Dále působí jako významný antioxidant zabraňující oxidačnímu stresu způsobenému volnými radikály, které při tréninku vznikají a v neposlední řadě podporuje například vstřebávání železa v organismu.
Jelikož je vitamin C rozpustný ve vodě, tělo jeho nadbytek většinou bez problému vyloučí, někdy však opravdu nadmíru velká suplementace tímto vitaminem může způsobit tvorbu ledvinových kamenů díky vysrážení kyseliny askorbové s oxaláty přijatými potravou.
Je dobré mít na paměti, že ze synteticky vytvořených suplementů je i vitamin C mnohem hůře vstřebatelný, než je tomu u přírodních zdrojů, které obsahují navíc podpůrné látky - bioflavonoidy. Vitamin C také dle některých zdrojů zlepšuje metabolismus živin a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vliv nadměrné suplementace vitaminu C na sportovní výkon v podstatě nikdy nebyl úplně prokázán, naopak se hovoří o snížení fyzické výkonnosti po podání vysoké dávky vitaminu C.
B - komplex
Nejenom pokud pravidelně sportujete, je dobré hlídat si i adekvátní příjem vitaminů skupiny B, jejichž nedostatek se projevuje například stresem, nervozitou, ale i snížením fyzického výkonu či dokonce neurologickými poruchami organismu. Tyto vitaminy se nejčastěji vyskytují v mase, vnitřnostech, kvasnicích, celozrnných výrobcích, droždí, mléčných výrobcích či sóje.
Vitaminy skupiny B je vhodné přijímat komplexně (ve formě tzv. B-komplexu), jelikož nadbytek jednoho vitaminu z této skupiny může způsobit nedostatek druhého. Vitaminy skupiny B hrají v našem organismu mnoho rolí a účinky jednotlivých vitaminů jsou vzájemně provázány.
Nejdůležitější je asi účast na metabolismu živin a zlepšení schopnosti tolerance k zátěžovému stresu. Další jednotlivé účinky těchto vitaminů by byli na mnohem delší povídání, proto zmíním alespoň ty nejdůležitější z nich.
Vitamin B12 (Cyanokobalamin),
Suplementace vitaminu B12 je v některých případech (hlavně u vegetariánů a veganů) více než vhodná.
Vitamin B12 podporuje tvorbu DNA a růst svalové hmoty v objemových fázích tréninku, nebo zlepšuje adaptaci ve vysokohorském prostředí, kde podle některých zdrojů dokonce oddaluje nástup únavy. Jeho nedostatek se může projevovat hlavně neurologickými potížemi různého charakteru.
Vyšší příjem vitaminů skupiny B je vhodný například při současném navýšení příjmu bílkovin, na jejichž metabolismu se podílejí.
Za zmínku stojí i vitamin B6 (Pyridoxin), jenž se někdy využívá jako podpůrný prostředek k léčbě nedostatečného vývoje svalové hmoty. Tento vitamin rovněž ovlivňuje metabolismus aminokyselin a společně s vitaminem B2 (Riboflavinem) podporuje výstavbu svalů. Vitamin B6 je vhodné doplňovat například po vysoce náročných silových výkonech, kdy zlepšuje i regeneraci svalové tkáně, podobně jako třeba vitamin B1 (Thiamin).
Vitamin A se pro podporu aktuálního sportovního výkonu nepoužívá, vitamin E je rovněž důležitým antioxidantem jako vitamin C. Také hraje jistou úlohu při metabolismu tuků a umožňuje lepší využití kyslíku společně s oddálením psychické únavy různého charakteru.
Vitamin D je vhodné suplementovat hlavně v období sníženého vystavování se slunečným paprskům a při nedostatečném příjmu stravou. Vitamin D najdeme zejména v rybím tuku, vaječném žloutku a tresčích játrech a jeho aktivní forma je důležitá pro správné vstřebávání vápníku a fosforu v rámci metabolismu kostí.
Některé zdroje také uvádí, že vitamin D může v určitých případech přispět k rozvoji svalové hmoty, přesněji rychlých svalových vláken. Nedostatek tohoto vitaminu může také způsobit snížení sportovního výkonu či v horším případě, poruchy kostního metabolismu a zvýšení rizika zlomenin.
Zde byl uveden pouze okrajový výčet některých nezbytných vitaminů, s nimiž se nejvíce setkáváme jako se suplementy u sportovců. Dostatečně vyváženou a pestrou stravou lze u zdravých lidí s převážně „rekreační“ pohybovou aktivitou pokrýt nutriční potřebu vitaminů, tudíž jejich příjem ve formě doplňků stravy je mnohdy pouhým vyhazováním peněz za tyto preparáty. U silových či vytrvalostních sportů je však zvážení příjmu některých vitaminů ve formě doplňků stravy více než vhodné.
Zdroj: FitHappens, 29. ledna 2016