Úvodní stránka » RECEPTY » Zelená pomazánka

Zelená pomazánka

Zelená listová zelenina se dá koupit po celý rok, ale právě teď na jaře bychom ji rozhodně měli zařadit do jídelníčku v hojné míře - pokud už vyrostla přirozeně, bez rychlení, je výživově mnohem bohatší než ta zimní. Zelené listy obsahují enzymy, vitamíny, minerály, chlorofyl a mnohé další užitečné látky, které působí protizánětlivě a mohou mít i protirakovinné účinky. Plus, samozřejmě, vysoký obsah vlákniny.

Do pomazánky jsem použila špenát a rukolu, ale její složení si nakombinujte podle toho, co zrovna máte doma - určitě se dá použít například polníček, kadeřávek, mangold, zelená část listu bok/pak choy (prodává už i Lidl!), cibulková nať ...  Skvělý je i medvědí česnek, pak už ale není potřeba přidávat další extra česnek.

Rukola, kterou jsem zrovna použila já, má, kromě své typické výrazné chuti, i vysoký obsah vitaminu K, který napomáhá srážení krve, přispívá k mineralizaci kostí nebo buněčnému růstu. Pozor by si ale měli dát uživatelé warfarinu. Vitamin K obsahuje i špenát. Už víme, že špenát není extrémně bohatý na železo, ale pořád ho má dost (ve 100g 2,71 mg, neboli 21% denní dávky), stejně jako zmíněného vitaminu K, hořčíku, betakarotenu, kyseliny listové (vitamin B9) a dalších. Špenát ve 100g obsahuje i 99g vápníku (více než mléko), ale stejně jako například rebarbora současně obsahuje i hodně kyseliny šťavelové, která se s vápníkem váže (šťavelan vápenatý) a tělo tak tento vápník neumí využít. Proto by se ke špenátu měly konzumovat mléčné výrobky nebo jiné, na vápník bohaté potraviny.   

 Potřebujeme:

  • velkou hrst (cca 100g) čerstvého baby špenátu a rukoly 
  • 250g vaničku tvarohu bez tuku
  • 100g hustého jogurtu (Hollandia, řecký jogurt Milko)
  • 10g posekaných vlašských ořechů
  • česnek a sůl podle chuti

Postup:

  1. Všechny ingredience vymícháme v robotu/mixéru do hladké hmoty. Když bude hodně hustá, přidáme jogurt.  

Výživové hodnoty ve 100 gramech:

Kcal: 80, bílkoviny: 8,5g, sacharidy: 5,3g, z toho cukry: 3,3g, tuky: 2,6g