Chipsy z medvědího česneku

Medvědí česnek je údajně to první, co do sebe nasouká medvěd, když se probudí ze zimního spánku a potřebuje dodat energii a vitaminy. Prý si tak pročistí žaludek, střeva i krev a zbaví tělo parazitů. 

Medvědí česnek obsahuje vitaminy A, B a C, železo, zinek, hořčík, vápník a další. Pomáhá třeba při nachlazení, nemocech dýchacích cest a chřipce, podporuje srdce, čistí krev, reguluje krevní tlak, detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř, likviduje plísně a bakterie v organismu. Podobné účinky má i česnek klasický, ale jeho silice tělo opouštějí dechem i kůží; medvědí česnek z organismu cítit není.

Medvědí česnek se dá použít třeba jako příloha namísto špenátu, můžete z něj udělat pesto, polévku nebo risotto. Dá se přidat do salátu nebo pomazánky. A nebo upéct v troubě do podoby těchto křehoučkých chipsů. 

Listy na výrobu chipsů by neměly být ovadlé, takže pokud už nejsou v dobré kondici, namočíme je před přípravou cca na hodinu do velké mísy se studenou vodou, mělo by jim to dost pomoct.

Potřebujeme (na 2 plechy):

  • velkou hrst listů medvědího česneku (asi 50g)
  • 10g olivového oleje
  • špetku soli (cca 3g)

Postup:

  1. Předehřejeme troubu na 140°C. Dva plechy standardní velikosti vyložíme pečícím papírem nebo fólií.
  2. Listy medvědího česneku opatrně omyjeme, osušíme a odstřihneme z nich řapíky, protože ty upečením zhořknou. Dají se ovšem využít třeba na pesto, do polévky ap.
  3. Listy vložíme do větší mísy, zakápneme olejem a opatrně promícháme tak, aby se jím z obou stran hezky potáhly. Potom je rozložíme na plechy tak, aby se nepřekrývaly, a lehce posolíme. Žádné jiné dochucení není potřeba.
  4. Pečeme na 140°C celkem asi 20 minut, po prvních deseti minutách pečení začneme raději průběžně kontrolovat. 

Výživové hodnoty na 1 plech cca:

Kcal: 100, bílkoviny: 0g, sacharidy: 1g, z toho cukry: 0g, tuky: 10g.