Hamburgerové bulky

Od té doby, co mám krásný kuchyňský robot KitchenAid s několika nástavci, tak si doma melu maso Koneckonců jsem máma), protože (na rozdíl od masa namletého někde vzadu v masně) jen na mně záleží, jaké složení bude mít výsledná směs. Po sekané přišly hamburgery, a k těm jsou potřeba housky - v našem případě spíš houstičky, protože i hamburgery jsem dělala docela malé. 

V původním receptu byla použita jen bílá mouka. Já používám mouku špaldovou, v různém poměru namíchanou bílou a celozrnnou. Je potřeba počítat s tím, že čím víc bude celého zrna, tím méně houstičky nakynou. Těch 220g celozrnné špaldové mouky v kombinaci s 250g bílé kyne ještě dobře. 

Množství surovin v receptu vyjde na 20 menších bulek (případně 10 standardních, velkých). Bulek jsem původně dělala 24, ale na plechu normální velikosti už se těch 12 začalo slévat, zatímco 10 je ještě ok. Hmotnost surovin na původní množství 24 malých bulek je ale pořád uvedeno za lomítkem. Bulky vydrží vláčné minimálně 5 dní, ale pokud je nespotřebujete hned, je lepší je zamrazit (nebo upéct jen poloviční množství). 

Potřebujeme (na 20 menších nebo 10 velkých bulek, za lomítkem množství na 24 malých nebo 12 velkých):

  • 470/560g mouky
  • 250/300ml mléka
  • 125/150g vařených brambor (klidně těch, co zbyly od včerejška), najemno nastrouhaných
  • 50/60g změklého másla, nakrájeného na malé kousky
  • 20/25g cukru
  • 9/10g (1 balení) sušeného droždí
  • 8/9g soli
  • 1 menší/střední vejce pokojové teploty. Když ho zapomenete vyndat z lednice předem, tak ho prostě na chvilku dejte do misky s teplou vodou. Jednak se prohřeje, a taky se omyjí případné nečistoty ze skořápky, takže při rozklepávání bude minimalizována možnost zanesení salmonely. Protože bakterie salmonely mohou být uchyceny i na povrchu skořápky.
  • 2 žloutky
  • 1 lžíce (cca 10ml) mléka
  • sezamová a/nebo lněná semínka, případně chia nebo mák

Postup:

  1. Mléko o teplotě cca 40°C dohladka promícháme s droždím a cukrem a v teple necháme pár minut odpočívat, než směs napění. Nečekejte zdvojnásobení objemu jako u normálního čerstvého droždí. Na hladině se asi po 5-10 minutách vytvoří pěna, občas i jen pár bublinek.
  2. Zatím do větší mísy prosijeme mouku a zapracujeme (nejlépe rukama) máslo a sůl. Vznikne suchá drobenka.
  3. Ke směsi v míse přilijeme napěněné droždí, vajíčko a nastrouhanou bramboru, a v robotu nebo ručně vypracujeme hladké pružné těsto, které jen minimálně lepí. Z těsta uděláme kouli a v míse překryté utěrkou ho necháme v teple kynout tak dlouho, dokud zhruba nezdvojnásobí svůj objem. Doba kynutí závisí na teplotě - bude to trvat přibližně mezi 45 minutami (program Kynutí v troubě) až 2 hodinami (v ne moc teplé místnosti).
  4. Vykynuté těsto vyklopíme na vál či pracovní desku a rukama řádně prohněteme. Je-li potřeba, trochu podsypeme moukou, ale s citem, aby mouky v těstě nebylo nakonec zbytečně moc. Z těsta vytvoříme placku, kraje přeložíme dovnitř a znovu prohněteme. Tento cyklus párkrát zopakujeme.
  5. Z propracovaného těsta vyválíme válec a rozdělíme ho na 20/24, případně 10/12 stejně velkých dílků.
  6. Z odměřených částí těsta vyválíme kuličky, které v dostatečných rozestupech rozmístíme na 2 plechy a necháme znovu kynout do cca dvojnásobného objemu.Tohle kynutí už je rychlejší.
  7. Pokud těsto nedáváme kynout do trouby, tak asi v polovině kynutí houstiček začneme předehřívat troubu na 200°C. Pokud používáme program Kynutí, tak troubu začneme předehřívat hned potom, co nakynuté houstičky vyndáme ven.
  8. V misce smícháme žloutky a mléko, a touto tekutinou potřeme vykynuté houstičky. Posypeme semínky nebo jejich směsí, můžeme přidat i pár vloček soli.
  9. Pečeme při 200°C přibližně 12-15 minut - větším houstičkám to bude trvat trochu déle.
  10. Hotové bulky necháme vychladnout, nejlépe na mřížce.   

Výživové hodnoty na 1 malou bulku:

Kcal: 127, bílkoviny: 3,5g, sacharidy: 20,6g, z toho cukry: 1,9g, tuky: 3,3g.