Úvodní stránka » RECEPTY » Tvarohový koláč s mákem a švestkami

Tvarohový koláč s mákem a švestkami 

Jeden z našich tradičních domácích "snídaňových" koláčů. Kombinace tvarohu, máku a švestek je pro mne neodolatelná, navíc je koláč plný bílkovin a vápníku. Množství surovin je počítáno pro hlubší plech cca 26*33 cm. Použité pohankové vločky (kromě obchodů se zdravou výživou je mají například i v Albertu nebo Tescu) zaručí, že koláč bude přirozeně bezlepkový a spodní vrstva bude díky nim mít jemně oříškovou chuť. Pohankové vločky můžete, samozřejmě, nahradit jinými - buď klasicky ovesnými, celozrnnými žitnými nebo nějakou jejich směsí (směs 4 nebo 7 druhů vloček prodává např. např. v DM drogeriie) apod. Použít se dá i pohanková mouka. Pokud použijete bezlepkový prášek do pečiva bez fosfátů (já používám od značky Amylon), osvědčilo se mi přidat k němu ještě asi půl lžičky sody. Já poslední dobou používám namísto cukru do koláčů tenhle čekankový sirup. Má hodně vlákniny a v koláči přirozeně sníží obsah přidaného cukru. V tabulce výživových hodnot uvádím hodnoty jak pro variantu s cukrem, tak pro variantu s čekankovým sirupem. Koláč je z kategorie "vlhkých", je proto lepší uchovávat ho v lednici. Jako snídaně ideální!

Potřebujeme:

 • 150g pohankových vloček nebo pohankové mouky (ne celozrnné)
 • 4 větší vejce
 • 1 prášek do pečiva (bezlepkový např. od firmy Labeta, Amylon nebo z DM)
 • 120g třtinového cukru nebo čekankového sirupu
 • 750g (3 vaničky) tvarohu bez tuku
 • 350g kelímek bílého skyru
 • 250g bílého jogurtu (Hollandia, bez odloučené syrovátky)
 • 30g bramborového škrobu
 • 100g mletého máku
 • 900g vypeckovaných švestek
 • skořice dle chuti
 • 10g sezamových semínek

 Postup:

 1. Předehřejeme troubu na 220°C. Pekáček cca 26*33 cm vyložíme pečícím papírem nebo nepřilnavou fólií, případně vymažeme tukem a vysypeme moukou.
 2. Omyjeme a odpeckujeme švestky.
 3. Vločky nahrubo pomeleme v robotu, smícháme s práškem, skořicí, jogurtem 250g, 1 celým vejcem, 3 bílky a 40g cukru/čekankového sirupu. Necháme stát v míse, aby se vločky trochu nasákly. Těsto ale bude celkem řídké.
 4. Z tvarohu slijeme přebytečnou tekutinu a smícháme se skyrem, 3 žloutky, zbylými 80g cukru/čekankového sirupu a bramborovým škrobem.
 5. Na dno pekáčku nalijeme vločkové těsto a na 10 minut strčíme do trouby.
 6. Po 10 minutách plech vytáhneme a na zpevněnou vrstvu těsta opatrně rozetřeme tvaroh, pak rovnoměrně posypeme mákem a nakonec natěsno narovnáme půlky švestek slupkou dolů. Poprášíme skořicí a posypeme sezamovými semínky.
 7. Pekáč vrátíme do trouby, teplotu ztlumíme na 180°C a pečeme asi 40 minut.
 8. Švestky nahoře pečením trochu oschnou - do druhého dne natáhnou vlhkost, ale pokud jim chceme pomoct hned, tak je ještě za horka potřeme kouskem másla.

Výživové hodnoty ve 100g (varianta s čekankovým sirupem):

Kcal: 122, bílkoviny: 7,6g, sacharidy: 13,9g, z toho cukry: 5,5g, tuky: 3,1g, z toho nasycené MK: 0,6g, vápník: 100mg, vláknina: 5,2g

Výživové hodnoty ve 100g (varianta s cukrem):

Kcal: 133, bílkoviny: 7,6g, sacharidy: 18,4g, z toho cukry: 9,9g, tuky: 3,1g, z toho nasycené MK: 0,6g, vápník: 100mg, vláknina: 1,8g