6 Klíčů   Jillian Michaels & Myatt Murphy

Jillian„… Kdybych ve dvaceti věděla to, co vím teď, byla bych prvním člověkem, který se na zemi dožije dvou set let.“ No, úplně doslovně tohle Jillianino tvrzení asi brát nemůžeme, a v tom baru, kde jí, tehdy třiačtyřicetileté, odmítli nalít a chtěli po ní občanku, asi bylo dost šero, ovšem za přečtení poslední kniha Jillian Michaels i tak stojí. Její podtitul, Odemkněte svůj genetický potenciál pro nestárnoucí sílu, zdraví a krásu, sice zní natolik bombasticky, že by na někoho mohl působit až kontraproduktivně, ale jde o většinou srozumitelnou a čtenářsky přístupnou formou zpracované výsledky stovek studií a odborných článků, které se dotýkají stárnutí. Tedy něčeho, co dřív nebo později čeká každého.

6 klíčů Jillian Michaels napsala ve spolupráci s Myattem Murphym, novinářem a spisovatelem, který se věnuje tematice zdravého životního stylu. Společně identifikovali, podle svých slov, „několik samostatných, pod povrchem probíhajících procesů, které ve vzájemné součinnosti podkopávají mnoho různých systémů našeho těla zároveň.“  Poškozené nebo v organismu se hromadící škodlivé makromolekuly, epigenetické změny, stres, zánět, nesprávně nastavený metabolismus a zkracování telomer – tyto zásadní faktory, klíče z titulu knihy, mají podle autorů zásadní vliv na problémy související s věkem, a rozhodují tedy o způsobu, jakým stárneme. Kniha 6 klíčů se čtenářům snaží pomáhat v tom, aby těmito klíči otáčeli ve správném směru a povedlo se jim odemknout zámky, které stojí v cestě ke zdravému stárnutí.

První půlka knihy se zabývá teorií, a to opravdu důkladně. Každou z uvedených oblastí Jillian analyzuje se svojí pověstnou důkladností a urputností; chce čtenáři poskytnout dostatek ověřených důkazů, které mají potenciál ho přesvědčit o tom, že má cenu na sobě pracovat. Teorie je ale opravdu hodně, a i když jsem se fakt soustředila, tak jsem se v ní po přečtení prvních pár desítek stran začala trochu ztrácet. Ono ale není potřeba proniknout detailně do všeho – úplně stačí základní orientace v tématu, a ten, kdo Jillian zná, důvěřuje jí a vyhovuje mu její přístup, může nalistovat stranu 117, kde začíná praxe, a k první části se vrátí později, nebo třeba taky vůbec ne.

Bylo by nerealistické očekávat, že 6 klíčů odkrývá nějaké zásadní tajemství, které člověku pomůže zůstat stále mlád. Je prostě potřeba se o sebe aktivně starat. Na rozdíl od svých předchozích knih tu ale Jillian je mnohem smířlivější – tenhle přístup pramení jednak z jejích nově nabytých vědomostí, ale současně i postupně získaných životních zkušeností. Prioritou už není dokonalé štíhlé tělo, ale tělo zdravé a co nejlépe fungující. Důležitým principem se stává rovnováha, ať už jde o množství pohybu či jídla, konzumaci alkoholu, kávy, dobu strávenou na slunci nebo dobu strávenou spánkem. Ani málo, ale ani moc. Některá doporučení se liší od rad pro hubnutí a zrychlení metabolismu z knížek, které Jillian vydala v minulosti; studium dlouhověkosti ji dovedlo k tomu, že jsou v rozporu s tím, co nejvíc zpomaluje stárnutí (půsty, ketodieta, načasování jídla…). Velký důraz se klade na propojení tělesné a duševní pohody a zaměření na smysluplné osobní cíle.

Takže co konkrétně Jillian radí? Především je potřeba vzdát se dokonalosti. Spát 7-9 hodin, 2-3 hodiny týdně cvičit (ideálně podle doporučeného rozpisu, důraz se klade především na kratší intervaly ve vysoké intenzitě, tzv. metabolický trénink), stravovat se ve stylu přerušovaného hladovění (12-15 hodin denně se postit), s mírnou kalorickou restrikcí a cca z 80 procent „zdravě“ (v knize je to dost podrobně rozebráno, povolena, či spíš doporučena je i umírněná konzumace alkoholu), snažit se udržovat a kultivovat vztahy s lidmi, 10-15 minut denně meditovat (nebo se aspoň zklidnit a zaměřit se na přítomný okamžik), pobyt na slunci bez ochrany omezit na 15-20 minut denně, pokud možno si pořídit domácí zvíře, minimalizovat množství používané chemie i konzumaci vysoce průmyslově zpracovaných potravin, udržovat kolem sebe pořádek a zbavit se nepotřebných věcí, nezapomínat na sex… Nic nečekaného, jen snaha o celkovou vyrovnanost, žádné extrémy.

V knize je pár věcí, které mi úplně nesedí (růžičková kapusta, špenát nebo divoká rýže jako zdroj zdravých nenasycených tuků), některé rady asi budou obtížněji přenositelná do našich podmínek (třeba ta ohledně druhů ryb vhodných ke konzumaci), ale celkové vyznění 6 klíčů se mi zdá velice sympatické. Možná i proto, že docela dost postupů, které Jillian doporučuje, víceméně přirozeně dodržuju, a knížka mi teď na jejich podporu poskytla i bohaté teoretické zázemí.

Knihu vydalo nakladatelství ANAG na podzim 2019