Šest látek, které vám změní život   David JP Phillips

6 látekKdyž se práva na překlad nějaké knížky během necelého půlroku po jejím vydání prodají do více než 30 zemí, tak už to o ní něco vypovídá. Nejspíš pojednává o nějakém aktuálním tématu, je čtivá, přiměřeně názorná a vtipná, stojí za ní silný příběh a taky propracované PR.

Všechny tyhle charakteristiky na „Šest látek, které vám změní život“ sedí. Kniha je opravdu čtivá, vtipná („sáhl jsem po nástroji, který dokáže vyřešit každý problém na světě – po Excelu“), pochopitelná, přehledně uspořádaná, věci jsou vysvětleny jednoduše. Když si ale člověk prolistuje těch více než 30 stran se seznamem pramenů, z nichž autor, David JP Phillips, čerpal, uvědomí si, že za jejím vytvořením evidentně stojí spousta práce. Kniha je jen vyústěním Davidovy mnohaleté činnosti, kdy jednak osobně školil, hlavně však čím dál víc své poznatky a postupy zpřístupňoval na webu a sociálních sítích (jen na TikToku má momentálně kolem 2,5 milionu sledujících). A díky tomu, že spoustu materiálů takto poskytoval úplně zadarmo, se mu podařilo vybudovat si široký okruh sledujících, kteří se mu zpětně svěřují se svými zkušenostmi a výsledky – a tahle vývojová spirála se podle všeho dál roztáčí.  

David JP Philips se víc jak dvacet let živí jako konzultant a kouč v oblasti sebeřízení a osobnostního rozvoje, učil (a stále učí) lidi, jak naplno využít vlastní potenciál. Jak přednášet a vystupovat na veřejnosti tak, aby svoje publikum dokázali rychle a intenzívně zasáhnout. Ale i když mezi jeho zákazníky patřili (a asi stále patří) giganti typu Microsoftu nebo Googlu, tak v něm stejně dlouho hlodalo podezření, že svým klientům nedává maximum (sám říká, že je dokázal dovést maximálně na stupeň 7 z 10). Před čtyřicítkou se pak propadl do „hluboké tmy“ a postupem času mu došlo, že se celý svůj dospělý život potýká s depresí. Z té se ale během 12 měsíců dokázal vlastními silami dostat, a z této zkušenosti vytěžil znalosti a postupy, kterými svoje dosavadní metody obohatil o další vrstvu – poznání, ovládání a směrování vlastních emocí, své vnitřní chemie – a ze sedmičky se najednou stala ta kýžená desítka.  

Lidský organismus produkuje, v některých případech i zvenčí přijímá, kolem 150 hormonů/neurotransmiterů, které mimo jiné zodpovídají za naše emoce. David JP Philips z nich vybral šest (dopamin, oxytocin, serotonin, endorfiny, kortizol a testosteron), a v knize popisuje to, jak v těle fungují a které procesy ovlivňují, ale hlavně předkládá postupy, jak se s těmito látkami naučit vědomě a cíleně zacházet. V názvu knihy zmiňovaný andělský a ďábelský koktejl definuje jako různé kombinace uvedených látek, respektive z nich vycházejících emocí. Jeho metoda je založena na postupech, které náš vlastní organismus dokáží přimět k tomu, aby zmíněné substance (ne)vyráběl podle toho, jaké emoce si chceme vyvolat.

Čtivosti a uvěřitelnosti knihy dost pomáhá to, že autor v ní je maximálně otevřený a upřímný, hodně postupů ilustruje příklady z vlastního života, v nichž se rozhodně neprezentuje jako neomylný guru. A je opravdu dobrý jako motivátor – na svém TikToku má skoro tisícovku krátkých motivačních videí s desítkami tisíc zhlédnutí, a motivuje samozřejmě i v knize: „Když něco chcete, vyzkoušejte si, jaké to bude, až to budete mít, abyste si vychutnali pocit, po kterém toužíte. Ten se totiž stane vašim emocionálním proč, a tedy i skvělým zdrojem motivace, která vás dovede k cíli.“ „Po přečtení téhle kapitoly už váš život pravděpodobně nikdy nebude takový jako dřív.“

Oblasti duševního zdraví, porozumění vlastním emocím i mentální hygieny se v poslední době věnuje (zaslouženě!) tolik pozornosti, že se řada z nás cítí být amatérskými psychology. A mně se pořád zdá, že za Davidovými přímočarými návody na to, jak „se stát tou nejlepší verzí sama sebe“ se skrývá člověk, který je pořád vnitřně trochu nejistý, pochybuje o sobě a místy nepůsobí úplně vyrovnaně, jen už to v sobě umí lépe zpracovat. Tohle je ale jen můj soukromý názor, který nemůže nic změnit na tom, že tahle srozumitelně napsaná kniha plná pragmatických a praktických, nicméně výzkumy a vědeckými fakty podložených doporučení, která by se klidně mohla jmenovat „Emoce ve vlastních rukou“, si našla a dál bude nacházet desetitisíce čtenářů, kteří si její rady vyzkoušejí sami na sobě a bude jim to fungovat.

Knihu vydalo nakladatelství BETA na jaře 2024