Banánovo-jogurtové smoothie

Většina odborníků na výživu se ještě pořád shoduje na tom, že do hodiny po probuzení by se člověk měl nasnídat, aby po celonočním půstu doplnil energii. Je prokázáno, že ten, kdo snídani nešidí, snižuje riziko přejídání v průběhu dne. Vyvážená snídaně současně zlepšuje výkonnost a koncentraci, a ve svém důsledku i studijní nebo pracovní výkony. V ranním shonu ale na snídani často nezbývá čas a někdo poránu ani nepociťuje hlad. V takové situaci může pomoci tohle jednoduché smoothie - je hotové během chvilky (lze ho připravit i večer předem), a kdo si s ním nestihne sednout ke stolu, může ho v průběhu ranních sekvencí, případně cestou do školy/práce usrkávat. Pořád lepší, než snídani úplně vynechat.

Kombinaci jogurtu, banánu a skořice považuji za šťastně zvolenou. Skořice údajně podporuje metabolismus, hlavně ale dodá sladkost a vůni a smoothie bez přidaného cukru tak bude chutnat i dětem. Banán je všeobecně užitečný - obsahuje draslík, mangan, vitamin B6 a rovněž  tryptofan, aminokyselinu, která se v organismu přemění na serotonin, přenašeč nervových vzruchů, který je "zodpovědný" za dobrou náladu. Vyšší obsah vlákniny pomáhá posunu potravy ve střevech, současně banán snižuje kyselost žaludečních šťáv. Banány jsou také zdrojem takzvaných fruktooligosacharidůkteré příznivě ovlivňují střevní prostředí. Tyto složité cukry představují potravu pro přátelské bakterie, především laktobacily, čímž podporují jejich růst a zároveň eliminují bakterie škodlivé. A laktobacily zase dodává jogurt, spolu s vápníkem a vitaminem B2. Kdo má problém s trávením laktózy, tak pro něj jsou zakysané výrobky obecně vhodnější než mléko, protože kvašením se obsažený mléčný cukr mění na kyselinu mléčnou (čím blíže ke konci expirace, tím je v jogurtu (jedná-li se o jogurt živý) laktózy méně.

Smoothie můžete doplnit pečivem, třeba kouskem domácího (zdravého) koláče, semínkovou tyčinkou nebo trochou dalšího ovoce. Případně se dají přisypat vločky, mleté lněné semínko nebo chia semínka (nebo všechno tohle najednou).

Místo banánu se samozřejmě dá použít i jiné ovoce - jahody, borůvky, broskve, ale třeba i rozvařené švestky nebo jablka (ty můžete mít doma v lednici do zásoby), případně povolené zmrazené ovoce, nejlépe tmavé bobulovité. 

Potřebujeme:

  • 1 středně velký banán (po oloupání cca 90g)
  • 150g kvalitního polotučného jogurtu (např. Hollandia)
  • mletou skořici podle chuti (cca půl lžičky) (mn

Postup:

  1. Všechny ingredience dohladka rozmixujte. Pokud vám výsledek přijde moc hustý, nařeďte trochou vody. 

Výživové hodnoty:

Kcal: 180, bílkoviny: 6,3g, sacharidy: 25,2g, z toho cukry: 22,4g, tuky: 5,9g, vláknina: 2g