Bezlepkové tyčinky od Mixit.cz - Mixitky

Kdo musí (nebo chce) ze své stravy vyloučit lepek, má poněkud zúžené možnosti toho, co může jíst. Ale i na bezlepkovém trhu se dají najít dobroty, které si rád dá i ten, kdo s lepkem nemá problém. Například já. Včera jsem si koupila čerstvou novinku od Mixit - jejich tyčinku, zvanou Mixitka, ve variantě Třešeň & Mandle. Je to v pořadí už třetí tyčinka v bezlepkové variantě - už dřív nabízeli variantu Kokos  & Čokoláda a Jablko & Skořice. Ta nová třešňová je ale bezkonkurenčně nejlepší. Kokos s čokoládou není špatný, ale tyčinka je na můj vkus málo šťavnatá, trochu se drobí (z mixitek, které znám, je taky jediná, která na sobě nemá vytlačené logo Mixitu - nedrželo by). Chuťově je ale hezky vyladěná, jemná. Jablko se skořicí už je pěkně šťavnaté a ráda si ho kdykoli dám. Třeba při delším výjezdu na kole to je vítané povzbuzení. Ovšem ani tahle varianta nemá na tu novou, třešňovou. Moje favoritka. Sladkost a kyselost vybalancovaná tak akorát - v tyčince jsou višně, kyselé třešně a datle. Potom ještě sem tam rýžová křupinka nebo kus kešu nebo mandle. V tubusu je jako obvykle osm tyčinek a obávám se, že brzy budu muset objednat další (nebo dva?), protože i zbylým členům mojí rodiny Třešeň & mandle zachutnaly.

Na mixitích tyčinkách je sympatické, že se skládají opravdu jen z pár ingrediencí. Schválně jsem se dívala na výčet surovin ve třech rozumných tyčinkách, které jsme zrovna měli doma (Emco, Corny a Fruit). Proti výčtu ingrediencí na třech až sedmi řádcích působí složení třešňové mixitky velmi stručně: "Datle, višně, kyselé třešně, kešu, mandle, rýžové křupinky (rýže, cukr, sůl)". Kdybych si něco podobného chtěla vyrábět doma, taky bych asi o moc víc surovin nepoužila. Na rozdíl od konkurence mají tyčinky od Mixitu kratší dobu trvanlivosti (cca třičtvrtě roku), ale on jeden tubus doma stejně vydrží jen chvíli, takže to vůbec nevadí. Aspoň je jasné, že v tyčince nejsou žádné přidané konzervanty.

Všechny tyčinky se vzhledem k vyššímu obsahu sacharidů a poměrně nízkému obsahu bílkovin hodí buď jako dopolední svačina (kokosové radši jen půlku), nebo ovšem jako ideální doplnění energie při sportu. Jen je potřeba je pořádně zapít.