Chtějte více, zhubněte více na celý život Chris Powell

Americký sen se vším všudy. Z neduživého mrňavého kluka, na kterého si ve škole všichni dovolovali, se stal veleúspěšný osobní trenér, televizní hvězda (má vlastní pořad Extreme Weight Loss" na ABC Television), byl hostem u Oprah Winfrey a vznikl o něm hodinový dokument. Se svou manželkou Heidi jsou nazýváni nejvíc fit párem Ameriky a fotky jejich vypracovaných těl byly na titulních stránkách mnoha časopisů. Na facebooku má Chris Powell hodně přes milión příznivců.

Chris Powell není jen tak obyčejný expert na hubnutí. Jeho klienty jsou nejen lidé, kteří potřebují zhubnout v nějakém rozumném měřítku, ale i takoví, kterým pomohl zbavit se třeba 200 kilo. Především s takovýmito extrémy se potýká ve zmíněném televizním pořadu, a inspiruje tak spousty dalších, kteří hubnou samostatně podle jeho programu na webových stránkách ReshapeTheNation.com.

Chtějte více, zhubněte více na celý život" je Chrisova druhá knížka, která kreativně rozvíjí teze jeho spisovatelské prvotiny. A co je tedy tím tajemstvím, které, je-li správně aplikováno, způsobí, že kila odpadávají v rychlém tempu a člověk jakoby rozkvete? Chris Powell rozpracoval metodu takzvaných sacharidových vln. V knížce sice říká, že sacharidové vlnění vynalezl, to ale, myslím, není úplně pravda. Tuhle metodu už celkem dlouho používají špičkoví sportovci (pamatuju si, jak o zkušenostech s jejím dodržováním mluvil třeba běžec na lyžích Lukáš Bauer), protože jim umožňuje energeticky se načasovat na důležité závody. Chris ji používá pro tlusťochy, které jejich extrémní tělo začalo obtěžovat, a rozhodli se s tím něco udělat. "Vlnit" ale podle něj mohou i lidé, kteří mají jen pár kilo nadváhy, případně kteří hodně sportují a chtějí si spíš vybudovat a udržet svaly i výkonnost.

Metoda sacharidových vln je založena na principu, kdy se v různých dnech v rámci týdne konzumují výrazně různá množství sacharidů. Vysokosachidové dny povzbuzují metabolismus, v nízkosacharidových dochází ke spalování tuků. A v průběhu cyklu je povoleno i hřešit. Buď každý den trošku, nebo jeden den celý. Powell tvrdí, že když tělo takto udržujeme v nejistotě, pálí tuky ostošest. V knížce dokonce předkládá čtyři různé programy o různé intenzitě. Ovšem je třeba dodržovat přesně stanovená pravidla.  Těch sice není málo, ale z knihy je jasně vidět, že přístup ke klientům je velmi pragmatický a vychází z dlouholetých praktických zkušeností.

Jaké jsou tedy základní principy?

  • Nejdřív mentální příprava: Věřte si, že to dokážete. Dávejte si malé, reálné, splnitelné a měřitelné cíle. Pád není neúspěch. Najděte si parťáka.
  • Vyberte si jeden ze čtyř navrhovaných sacharidových cyklů a ten dodržujte. Mezi jednotlivými programy ale můžete přepínat.
  • Každý den ráno si dejte devět minut intenzívního posilování s vahou vlastního těla (způsobí vzestup energie a nabuzení metabolismu)
  • Pět dní v týdnu praktikujte kardio (začíná se na pěti minutách denně a každý týden se dalších pět přidává až po dosažení jedné hodiny kardiotréninku denně).
  • Jídlo si připravujte sami, používejte chytré suroviny (žádné polotovary a průmyslově vysoce zpracovaná jídla) a dodržujte doporučená množství.

Všechny výše uvedené body jsou v knížce detailně rozpracovány, všechny cviky ilustrují názorné fotografie, pro inspiraci je uvedeno asi třicet receptů, každý vždy v nízko- i vysokosacharidové verzi. Plus praktické tipy, jak si přípravu jídla co možná usnadnit a jak řešit různé krizové situace. Chris navíc zařadil pět příběhů svých klientů, a to včetně fotografií před" a po". Je to celkem motivující pohled. A v úplném závěru knížky instrukce, jak si počínat, když člověk dosáhne své ideální váhy. Tohle tajemství už si přečtěte sami.

Chtějte více, zhubněte více na celý život" jsem při čtení podvědomě porovnávala s knížkou Jillian Michaels Udělejte radikální řez". Myslím, že pro Jillian je prvotní spíš cvičení (a to i na posilovacích strojích), zatímco pro Chrise jídlo. Mírnější variantu sacharidových vln mohou absolvovat i absolutní nesportovci. 14, respektive 9 minut pohybu denně první týden, 19 druhý, 24 třetí ... zátěž roste postupně a člověk má čas si na nový režim zvyknout.

Já jsem zvyklá celkem dost sportovat, ale pokud bych si měla vybrat mezi Chrisem a Jillian, vybrala bych si asi sacharidové vlny. Zdá se totiž, že fungují, a to i v dlouhém časovém horizontu.

Knížku vydalo nakladatelství ANAG v prosinci 2015