Citronová srdíčka

Recept na tohle přirozeně bezlepkové cukroví pochází z časopisu Apetit, ale trochu jsem ho upravila, hlavně jsem snížila množství použitého cukru (což dělám bez jakékoliv újmy na kvalitě skoro u všech jejich receptů). Jednoduché mandlové sušenky jsou pomazané opravdu kyselou citronovou polevou, a pro efekt i další kyselý tón ozdobené domácí kandovanou citronovou kůrou. Použít se dá i kupovaná, třeba v biokvalitě od firmy Rapunzel (CountryLife), ale ta domácí je lepší a hlavně mnohem dekorativnější. A práce navíc s ní zas až tolik není. 

Potřebujeme (na cca 120 srdíček):

 • 300g mandlové mouky
 • 100g cukru, nejlépe třtinového
 • 2 žloutky
 • 1 celé vejce
 • čerstvě vymačkanou citronovou šťávu 
 • pár kapek vanilkového extraktu nebo esence
 • 150g moučkového cukru
 • lžičku (cca 5g) bramborového škrobu
 • 1 menší bílek
 • čerstvě vymačkanou citronovou šťávu
 • případně kůru ze 3 biocitronů, lžičku medu a cukrový rozvar na domácí kandovanou citronovou kůru

Postup:

 1. Pokud budeme používat domácí kandovanou citronovou kůru, začneme s ní: z omytých biocitronů oloupeme (nejlépe speciální škrabkou) kůru tak, aby vznikli kratší lehce zakroucení hádci. Škrabku prodává třeba Tescoma. Zhruba 100 gramů cukru zalijeme 100 ml vroucí vody, přivedeme k varu a rozmícháme. Do horkého postupně přidáváme další cukr až do okamžiku, kdy se roztok nasytí a další cukr už se nerozpustí. Přilijeme trochu vody, aby se rozpustily i poslední krystalky, vmícháme lžičku medu (prý zamezí tomu, aby cukr na kandované kůře zpětně krystalizoval) a vsypeme proužky kůry. Necháme probublávat asi 10 minut, pak vypneme vařič a kůru necháme vychladnout. Cedníkem vylovíme z rozvaru, necháme okapat, rozložíme na talíř nebo plech vyložený papírem na pečení a necháme oschnout.  
 2. Předehřejeme troubu na 180°C.
 3. Žloutky a vejce vyšleháme s cukrem, vanilkovou esencí a případně troškou vroucí vody do pěny, pak přidáme mandlovou mouku a dobře promícháme. Výsledkem bude hrudkovatá směs (záleží ale na velikosti vajec i konkrétní mouce), kterou zvláčníme přidáním citronové šťávy. Potřebujeme dostat soudržné, klidně i mírně lepivé těsto.
 4. Z těsta vyválíme plát cca 3mm tlustý. Aby se nelepil, vyložíme pracovní plochu papírem na pečení nebo nepřilnavou pečicí fólií, a tu i váleček (případně i formičku) lehce potřeme kouskem másla. Z těsta vykrajujeme srdíčka nebo jiné tvary.
 5. Pečeme v předehřáté troubě 8-10 minut dorůžova.
 6. Polevu připravíme smícháním moučkového cukru, bílku, škrobu a citronové šťávy - nejlepší je nechat ji na mírné otáčky důkladně prošlehat v robotu.
 7. Vychladlá srdíčka potíráme cukrovou polevou a případně zdobíme kandovanou citronovou kůrou.

Přibližné výživové hodnoty na 1 srdíčkou (z celkových 120):

Kcal: 27, bílkoviny: 0,8g, sacharidy: 2,3g, z toho cukry: 1,9g, tuky: 1,7g

Poznámka: Použitý cukrový rozvar se dá celkem dlouho za pokojové teploty uchovávat. Silice z citronové kůry ho hezky ovoní. Dá se buď opakovaně používat pro výrobu dalších kandovaných záležitostí, třeba zázvoru, nebo se může přidávat do pečiva nebo různých kaší místo cukru.