Clafoutis

Clafoutis je rychlý francouzský sladký dezert, většinou třešňový. Jsou to vlastně třešně zapečené s palačinkovým těstem. Vždycky v červnu, když začnou třešně, si na něj myslím, ovšem až do letoška na něj nikdy nedošlo. Až teď, a to jedině proto, že pan Cuketka vyrobil krátké instruktážní video. V jeho podání je postup výroby tak jednoduchý, že jsme clafoutis měli hned následující den k snídani a od té doby ještě několikrát. Recept jsem trochu pozměnila (bez újmy na chuti i kvalitě), takže si můžete vybrat mezi mojí a Cuketkovou variantou. Clafoutis se dá jíst teplý i studený, a když si ingredience nachystáte už večer, můžete mít skvělou teplou snídani hotovou se vším všudy už za 40 minut.

Díky mléku a přidanému jogurtu má clafoutis i celkem hodně vápníku, v jedné porci je asi 15% doporučené denní dávky.

Já mám zatím vyzkoušené varianty s třešněmi, červeným rybízem a švestkami. Rybíz se moc neosvědčil (zdá se mi, že kousky ovoce by měly být obecně větší), na čtvrtiny nakrájené a vypeckované švestky naopak ano. Pokud zvolíte švestkovou variantu, doporučuji do těsta přidat i cca půl lžičky skořice. A ve srovnání s třešněmi mají švestky i o trochu nižší obsah cukru.

 Potřebujeme (na cca 5 porcí):

 • 65g polohrubé mouky, třeba špaldové
 • špetku (1-2g) prášku do pečiva
 • špetku soli
 • trochu vanilkové esence, vanilkové pasty nebo vanilkový cukr (pokud použijete vanilkový cukr, tak adekvátně snižte množství cukru normálního)
 • do švestkové varianty ještě asi půl lžičky mleté skořice
 • 40 + 10g třtinového cukru
 • 200ml polotučného mléka
 • 140g bílého řeckého jogurtu nebo skyru
 • 2 vejce
 • 450g odstopkovaných třešní nebo jiného ovoce - Cuketka doporučuje třešně odpeckovat, já je nechávám celé, je to rychlejší. Použijete-li švestky, tak je nakrájejte na čtvrtiny a odpeckujte. 
 • máslo na vymazání 

Postup:

 1. Začneme předehřívat troubu na 190 °C.
 2. Pekáček o velikosti cca 18 *  27cm, případně jednoporcové zapékací misky vhodné velikosti vymažeme máslem. V tomhle případě opravdu doporučuji vymazávat máslem, nikoliv pekáček vystýlat nepřilnavou fólií nebo pečícím papírem, protože clafoutis má tendenci se přichytávat.
 3. V mixéru, kuchyňském robotu nebo v misce dohladka promícháme všechny ingredience kromě ovoce a 10g cukru. Výsledné těsto je velmi řídké.
 4. Do pekáčku či misek na dno nasypeme ovoce, přelijeme je těstem a posypeme zbývajícími 10g cukru.
 5. Pečeme při teplotě 190 °C asi 30-40 minut - povrch by měl hezky zezlátnout.
 6. Servírujeme - jako teplá snídaně je clafoutis úžasný, ale skvěle chutná i zastudena.

Výživové hodnoty na 100g:

Kcal: 126, bílkoviny: 5,7g, sacharidy: 19,6g, z toho cukry: 13,5g - třešně, 11,5g - švestky, tuky: 2,6g, vápník 66mg

Výživové hodnoty na 1 porci z 5:

Kcal: 226, bílkoviny: 10,2g, sacharidy: 35,3g, z toho cukry: 24,4g - třešně, 20g - švestky, tuky: 4,6g, vápník 118mg