Florentinky

florentinky.jpgPůvodně jsem chtěla péct marokánky, ale nakonec to jsou florentinky, a jsou tak dobré, že na nich nebudu nic měnit. Hlavní rozdíl mezi marokánkami a florentinkami podle všeho spočívá hlavně v postupu: na florentinky se nejdřív připraví smetanovo-máslový karamel a do něj se vmíchá kandované ovoce a ořechy, zatímco u marokánek se všechno smíchá hned na začátku. Možná to je jinak, nicméně tenhle recept mám vyzkoušený a vřele doporučuju.

S kombinací ořechů a sušeného/kandovaného/lyofilizovaného ovoce se samozřejmě dá různě experimentovat. V originálním receptu (mám ho ze stránek MegVKuchyni, ale myslím, že původně pochází od Ivety Fabešové) se na zahuštění používá hladká pšeničná mouka, ovšem záměnu za nějakou přirozeně bezlepkovou variantu nikdo nepozná.

Potřebujeme (na cca 70 menších kousků):

  • 50g medu
  • 100g cukru
  • 50g másla
  • 75g smetany ke šlehání
  • 60g plátků mandlí
  • 60g nahrubo posekaných pistácií (a/nebo dýňových semínek)
  • 60g sušených brusinek
  • 60g kandované citronové kůry (třeba v biokvalitě od firmy Rapunzel z CountryLife)
  • až 50g jemně mleté rýžové, případně kukuřičné mouky
  • 150g čokolády (lepší je rozpustit jí rovnou 200g a počítat s tím, že trocha zbyde - takto se s čokoládou líp pracuje). Podle originálního receptu se používá hořká čokoláda, ideálně s vysokým podílem kakaové hmoty (70 % a víc), mně se osvědčila bílá (Fin Carré z Lidlu, má relativně málo cukru, např. cca o 20% míň než bílá Milka), do které se dá nepovinně přidat i pár pecek kakaového másla, čímž se ještě sníží obsah cukru. 

Postup:

  1. Začneme předehřívat troubu na 190 °C, horkovzdušnou na 170 °C.
  2. Med, cukr, máslo a smetanu dáme do menšího kastrolku, opatrně přivedeme k varu a za stálého míchání lehce povaříme asi 5 minut.
  3. Odstavíme z plotny a do hotového vmícháme ořechy i ovoce, nakonec do hmoty zapracujeme i mouku. Není potřeba ji přidávat všechnu - čím víc mouky, tím hutnější výsledek, když jí bude míň, budou florentinky křupavější, ale taky se víc roztečou (což nemusí vadit, viz dále).
  4. Směs necháme trochu vychladnout a pak z ní lžičkou odkrajujeme menší kousky, které v dostatečných rozestupech (cca 5cm) vyrovnáme na plech vyložený pečicím papírem nebo fólií. Hromádky dotvarujeme navlhčenými prsty. Na jeden plech by mělo vyjít cca 15-18 kousků.
  5. Pečeme v předehřáté troubě nejdřív 5 minut na 190 °C, potom stáhneme na 160 °C a necháme dalších pár minut dojít dozlatova. V horkovzdušné troubě budou obě teploty o 20 °C nižší. Florentinky se při pečení mohou, v závislosti na množství přidané mouky, dost „rozjet", někdy až slít dohromady, ale stačí je zahorka, hned po vytažení plechu z trouby, dotvarovat lžičkou do požadovaného tvaru i velikosti. Kdo nemá horkovzdušnou troubu, a nemůže tedy péct několik plechů najednou, vkládá je do trouby postupně. Hmota na florentinky je poměrně kompaktní a její konzistence se ani cca za hodinu (déle jsem to nezkoušela) moc nezmění.
  6. Placičky necháme vychladnout. Mezitím si na vodní lázni rozpustíme čokoládu a florentinky do ní spodní stranou namáčíme. Do tuhnoucí čokolády ještě můžeme udělat vidličkou ozdobné vlnky.

Výživové hodnoty na 1 kousek ze 70:

Kcal: 47, bílkoviny: 0,6g, sacharidy: 4,9g, z toho cukry: 3,9g, tuky: 2,7g, z toho nasycené:1,2g.