Goji - kustovnice čínská

Kustovnice je považována za rostlinu dlouhověkosti - někdy bývá řazena mezi tzv. superpotraviny. Její plody, které zpomalují stárnutí, obsahují velké množství vitamínů A,B,C, aminokyselin (všech 8 esenciálních), betakarotenu, polysacharidů a řadu stopových prvků. Má vysoký obsah železa.  Obsahuje látky, které působí antibakteriálně, snižují riziko rakoviny, pomáhají při cukrovce a bolestech kloubů, zpevňuje šlachy atd. Sušená kustovnice se buď jí jen tak, já ji přidávám ráno k ovesným vločkám, dá se použít do pečiva nebo z ní udělat čaj (10g na půl litru vroucí vody, 10 minut louhovat).   Denní dávka pro dospělého člověka se doporučuje 10-30g, nedoporučuje se překračovat dávku 100g za den. Kustovnici prodávají v bio obchodech i běžné síti, cena za 100g je okolo 40 Kč.

("Superpotravina" je spíš marketingový pojem. Bývá definována jako potravina, o níž se předpokládá, že má dobrý vliv na zdraví a může i pomáhat zmírňovat některé zdravotní obtíže. Mezi superpotraviny bývají řazeny takové potraviny, které mají vysoký obsah antioxidantů, vitamínů nebo jiných na zdraví pozitivně působících živin.)

Hodnoty na 100g: kcal: 358,5, bílkoviny: 14,4g, tuky: 1,1, z toho nasycené: 0,5g, sacharidy: 70g, z toho cukry 44,2g, vláknina 2g.