Green smoothie - ananasový základ

Včera jsem si koupila ananas a měla jsem štěstí, protože byl opravdu vyzrálý, hezky sladký a tak akorát nakyslý. Protože jsem měla doma i nějakou listovou zeleninu, rozhodla jsem se zkombinovat je ve smoothie a otestovat vhodné poměry a hlavně výslednou chuť. Tady jsou výsledky:

1. Ananas a špenát - překvapivě nejméně úspěšná kombinace. Ne, že by to nebylo dobré, ale špenát je potřeba dávkovat opatrně. Mně vyhovoval poměr cca 100g ananasu na 20g špenátu (což je stejně docela velká hrst), kdy špenát vyrovnal tu mírnou svíravost ananasu a chutě se hezky propojily. Když bylo špenátu víc, tak v chuti už začala převládat jeho zelená chlorofylová chuť.Takto namixované smoothie je taky dobré vypít hned začerstva - během celkem krátké doby zřídne, lehce zhořkne a nakonec téměř ztratí chuť. Ale čerstvé je ok.

2. Ananas a polníček - můj favorit. Polníček má jemnou oříškovo-máslovou chuť a s ananasem se hezky doplňuje - hranice pro vzájemný poměr se mi dostala až na 100g ananasu a 50g polníčku (což je půlka 100g pytlíku!) - proto je polníčkové smoothie na fotce nejzelenější. A chuťově i konzistencí se zdá relativně stabilní - ani po čtvrthodině jsem neregistrovala žádné velké změny. Ale stejně je nejlepší ho vypít hned po umixování.

3. Ananas a bok choy. Bok choy (aka pak choi) je něco přibližně mezi čínským zelím a kapustou. Listy jsou celkem pevné, řapíky křehké a v porovnání s ostatní listovou zeleninou poměrně dlouho vydrží neovadlé. Chuť je jemná, zhruba někde mezi kedlubnou a kapustou, ale opravdu není výrazná. Bok choy se dá pěstovat i u nás, kupovala jsem ho na farmářském trhu, mívají ho v asijských stáncích, samozřejmě v Sapě a třeba i v Lidlu. Optimální poměr v této kombinaci byl 100g ananasu na 40g bok choy. Zajímavé je, že zatímco v případě špenátu i polníčku se chutě obou ingrediencí spolu hned od začátku propojily a postupně se zintenzivňovala chuť toho přidaného listí, tak ve variantě s bok choy si obě suroviny dlouho držely samostatně svoji chuť a až když už bylo bok choy opravdu hodně, tak jeho chuť začala dominovat. Chuť a konzistence v čase - žádné podstatné změny. 

Pro informaci - výživové hodnoty:

Ananas - kcal: 57, bílkoviny: 0,5g, sacharidy: 12,7g, z toho cukry: 9,9g, tuky: 0,2g

Špenát - kcal: 25, bílkoviny: 2,5g, sacharidy: 1,6g, z toho cukry: 1,5g, tuky: 0,8g

Polníček - kcal: 16, bílkoviny: 2g, sacharidy: 3g, z toho cukry: 0,2g, tuky: stopy   

Bok choy - kcal: 17, bílkoviny: 2g, sacharidy: 2,2g, z toho cukry: 1,2g, tuky: stopy   

Poznámka k postupu: Doporučuji nejdřív rozmixovat samotný ananas a listí přidávat postupně. Jakmile si vychytáte vzájemný poměr, mixujte, samozřejmě, najednou. A taky je potřeba přidat trochu vody, aby výsledkem byl hustší nápoj.