HURÁ, MIMINKO!  Jillian Michaels

Při čtení téhle knížky mne napadlo, že Jillian Michaels je tak trochu jako buldok (no dobře, při jejích necelých 160 cm spíš buldoček). A to ani ne tak proto, že má pevné tělo, ve kterém jí hraje každý sval. Fascinuje mě spíš ta vytrvalost, houževnatost a cílevědomost, se kterými se vždycky zakousne do tématu či problému, které se jí nějakým způsobem týkají, prozkoumá je ze všech stran, zkonzultuje s odborníky, k nimž se normální jedinec nemá šanci dostat, a potom všechno, co se dozvěděla, zpracuje do nové knížky. Má potřebu se svými objevy a zkušenostmi seznámit co nejvíc lidí. Tohle jsem si poprvé uvědomila u knihy „Ovládněte svůj metabolismus", ale v „Hurá, miminko!" (v originále „Yeah Baby!") jde Jillian ještě dál. Hezky to vystihuje tenhle odstaveček z úvodní kapitoly: „Hodně jsem se toho naučila - a k objevování toho ještě tolik zbývá! Celou tu dobu, po kterou jsem sbírala tyhle informace, jsem myslela jen na jediné - Jak to, že se tohle nedozvědí všichni? Proč o tomhle neřeknou každé ženě? Proč se tahle informace standardně nesděluje všem těhotným? Nemělo by to všechno být pohromadě v nějaké brožuře? Jak to, že se musím prokousávat stovkami výzkumných prací a pak se ještě ptát odborníků, abych se dobrala téhle rady?"  Je asi celkem jasné, čeho se knížka týká - těhotenství a mateřství, jenomže uchopených trochu jinak, než to bývá zvykem v knížkách typu „Budeme mít děťátko". Svého prvního potomka se Jillian dočkala až ve svých 38 letech, a její životní zkušenosti ji stačily dovést k tomu, že tohle téma probírá s velkým nadšením, ale současně i velkou zodpovědností. A hlavně velmi, velmi osobně. Víc než kdykoliv předtím.  

„Hurá, miminko!" je knížka o přípravě na těhotenství, těhotenství, porodu a prvním půlroce po něm. A jejím cílem je provést (nastávající) maminku tímto obdobím tak, aby se cítila co nejlépe, po porodu se rychle dostala zpátky do formy a taky, samozřejmě, aby vším, co v této době bude dělat, svému potomkovi poskytla ty nejlepší podmínky pro jeho vývoj. To vše hlavně prostřednictvím správného jídla a správného pohybu. Jillian pojímá těhotenství jako období trvající (minimálně) 15 měsíců - kromě těch standardních mu přidává 3 měsíce před (na vyladění organismu) a 3 měsíce po (na rekonvalescenci a návrat k obvyklé zátěži při pohybu). V úvodní části knihy je dopodrobna probrána výživa, pohyb a vliv okolního prostředí ve vztahu k budoucímu těhotenství, jádro knihy tvoří tři kapitoly týkající se jednotlivých trimestrů (pro každý je kromě celkem obvyklých informací o tom, jak se zrovna miminko vyvíjí a co může očekávat maminka, uveden i seznam příslušných vyšetření a testů, Jilianiny zkušenosti, rady odborníků a několik variant jídelníčků a cvičebních sestav), samostatně je pojednán porod. Poslední kapitola, nazvaná „Jsme rodina", se pak podrobně zabývá šesti měsíci po porodu. Závěrečných asi 60 stránek tvoří recepty a katalog cvičení.

Jillian je v Americe asi opravdovou celebritou se vším všudy (vřele doporučuji přečíst si její heslo na anglicky psané Wikipedii), což mimo jiné znamená, že má otevřené leckteré jinak zavřené dveře. Mohla si proto dovolit oslovit špičkové (a mediálně známé) odborníky - endokrinoložku, nutriční terapeutku a kuchařku, gynekoložku, dětského lékaře a odbornici na fitness v těhotenství, s nimiž jednotlivá témata konzultovala, a kteří v knížce mají i svoje samostatné vstupy.

Knížka  „Hurá, miminko!" se dá použít jako podrobný jízdní řád (neboli v každém období těhotenství se budete řídit instrukcemi z příslušné kapitoly), nebo jako inspirace pro to, jak být bezprostředně před otěhotněním i v průběhu těhotenství aktivní tím správným způsobem. Ty, kdo jsou zvyklé podle Jillian cvičit, určitě uvítají, že (samozřejmě v závislosti na aktuálním zdravotním stavu) celkem náročné a účinné cviky mohou provádět i ve třetím trimestru. Ale i dámy, kterým cvičení podle Jillian nic neříká, se dozvědí spoustu nových věcí a knížka je možná nasměruje k pravidelnému pohybu během těhotenství i v období potom.

Tuhle knížku bych doporučila hlavně těm, které budou těhotné poprvé. Jillian do těch skoro tří set stránek vměstnala velké množství praktických informací, které mohou nastávající mamince v lecčem pomoci (třeba tipy na zvládání ranních nevolností, seznam věcí, na které se ptát lékaře při konkrétních vyšetřeních, ale třeba i důrazné doporučení přestat kouřit a rozumně dávkovat alkohol či kávu, vše včetně zdůvodnění proč i odkazů na příslušné vědecké práce, které se daného tématu týkají).  Spoustu užitečných informací tu ale najdou i zkušené několikanásobné matky. Troufám si tvrdit, že v téhle knížce je tolik energie, že chuť začít něco dělat dodá každému.

Knížku vydalo nakladatelství ANAG v květnu 2017.