JEZTE, HÝBEJTE SE, SPĚTE    Tom Rath

Když se někdo v šestnácti letech dozví, že má vzácnou genetickou poruchu, která v podstatě vypíná gen potlačující rakovinné bujení, a že jeho životní prognóza je kvůli tomu dost nejistá, chce to opravdu velkou životní sílu a hodně pozitivní náhled na svět. Tom Rath vystudoval psychologii a pracuje pro Gallupův institut, ale celý svůj dospělý život hlavně dělá vše pro to, aby jeho nádory pokud možno nerostly a nerozšiřovaly se. Aby zvýšil svoji šanci na dlouhý a zdravý život. Zaměřuje se na ty faktory, které může ovlivnit, tedy na skladbu jídla, pohyb a spánek. Prostudoval ohromné množství zdrojů (jen seznam těch, které cituje v téhle knížce, má přes 30 hustě popsaných stránek), vyvodil si z nich spoustu praktických závěrů a ty teď předkládá i čtenářům.

Tom Rath není výživový poradce ani trenér ve fitness centru – informace proto podává tak, že jim porozumí i člověk, který je teoriemi o zdravém životním stylu zcela nepolíbený. Ta tři témata – jídlo, pohyb a spánek – pojednává ve třiceti krátkých kapitolách. Pokaždé z trochu jiného úhlu, vždycky doplněná užitečnými, nebo aspoň zajímavými informacemi, které jsou ovšem podloženy vědeckými výzkumy. Základní teze opakuje v jednotlivých kapitolách s malými modifikacemi pořád dokola, takže si je čtenář s velkou pravděpodobností zapamatuje.

Autor se snaží být hodně praktický, chápe, že náhlá velká změna nejspíš nebude dlouhodobě fungovat. Navíc vše, co čtenářům předkládá, si vyzkoušel a ověřil sám na sobě. Jeho přístup mi trochu to připomíná „královnu svépomocné literatury“, Gretchen Rubin. Doporučuje, že se změnami by člověk měl začít pokud možno doma a po malých krůčcích. „Dejte si večer cvičební náčiní k posteli, abyste mohli začít hned po probuzení.“ „Jestliže pijete kávu, nastavte si časovač na kávovaru tak, abyste se probudili vůní čerstvě připravené kávy.“ „Choďte do druhé nejbližší kavárny“.

Fakta, která Tom Rath v knize předkládá, nepředstavují nic převratného. Člověk by měl jíst co nejvíc přirozených potravin, měl by jíst pomalu a každé jídlo si vychutnat. Dávat přednost pomalému dušení a vaření v páře před smažením a grilováním. Výrazně omezit konzumaci přidaných cukrů a snížit konzumaci masa. Měl by se hýbat a má-li sedavé zaměstnání, tak to sezení ideálně vždy po 20 minutách proložit pár minutami nějakého pohybu (Na globální úrovni nečinnost zabíjí víc lidí než kouření. Při sezení klesá produkce enzymů, které štěpí tuky, klesá hladina HDL cholesterolu.). A nešidit spánek (Spánek posiluje imunitní systém, jeho nedostatek výrazně snižuje pozornost. Spánek není luxus, ale životní potřeba.).

Součástí knížky je i 30denní výzva – pro každý den obsahuje jeden úkol z každé oblasti, cílem je postupné a relativně nenásilné vybudování zdravějších návyků. Myslím, že se nepočítá s tím, že by si člověk za jeden měsíc odškrtal všechno, ale jako soubor tipů na to, jak se trochu posunout směrem ke zdravějšímu stylu života, může udělat dobrou službu. A člověk se k tomuto seznamu může průběžně vracet pro nové podněty a zkoušet, co bude fungovat zrovna pro něj.  

V téhle knížce si pro sebe najde něco užitečného každý. Na rozdíl od většiny jiných sebezdokonalovacích příruček, které jsem četla, je „Jezte, hýbejte se, spěte“ hodně blízá praktickému každodennímu životu. Mně je ní sympatický ten nenásilný přístup a vlastní zkušeností podložená víra v to, že velké změny člověk nejsnáze dosáhne pomocí množství malých krůčků. Tady je jen malá ukázka několika tipů

  • Nejdřív snězte tu nejzdravější věc, kterou máte na talíři.
  • Když jste v pokušení vynechat cvičení, zkuste jen začít – pokračovat bude většinou snadnější, než byste mysleli.
  • Dobré stravovací návyky slábnou s blížícím se večerem.
  • Na nákup choďte s plným žaludkem a s nákupním seznamem.
  • Jezte brokolici – ze všech běžně dostupných potravin se nejvíc výzkumných prací shoduje na jejích výrazně pozitivních účincích na zdraví
  • Co se týče pití, držte se vody, čaje a kávy.
  • Kila shodíte i tak, že hodinu u televize nahradíte hodinou spánku.
  • Nezaměňujte pojmy „bio“ a „zdravý“.
  • Oznamte svůj cíl veřejně.
  • Zdravější obvykle bývají potraviny, které nevydrží v zásobě celé roky.
  • Každá hodina strávená sledováním televize snižuje předpokládanou dobu dožití o 22 minut (každá vykouřená cigareta o 11 minut.

Knížku jezte, hýbejte se, spěte vydalo nakladatelství ANAG v roce 2017.