OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » RECEPTY » Kokosky

Kokosky z první republiky

Další z našich tradičních rodinných receptů - moje prababička ho dostala od jednoho prvorepublikového cukráře a je opravdu léty prověřený. Postupem času jsem z něj ubrala trochu cukru a chuť je teď, myslím, tak akorát. A obsažený kokosový tuk sice není z nutričního hlediska úplně ideální, nicméně kokosky jsou miniaturní a pár snědených kousků (nejlépe poránu) velkou škodu nenatropí. Postup se zahříváním ve vodní lázni není úplně obvyklý, ale zaručí, že jednotlivé kousky budou tvarově stabilní a přidaným kokosem hezky ježaté.

Potřebujeme (na cca 80 menších kousků):

 • 200g strouhaného kokosu
 • 200g vaječných bílků (ze zhruba 5-6 vajec)
 • špetku soli
 • 120g hnědého třtinového cukru (může být i bílý, ale hnědý zajistí lepší chuť) 
 • 50g dětské krupičky (pro bezlepkovou variantu používám rýžovou nebo kukuřičnou mouku, je to lepší, než přidávat další kokos - s těstem se líp pracuje)

Postup:

 1. Bílky vyšleháme se solí dotuha a do hotového opatrně vmícháme cukr.
 2. Ve vhodné nádobě ohříváme ve vodní lázni nad vroucí vodou asi 5 minut, dokud se hmota neprohřeje a trochu nezhoustne (ale nebude to žádná dramatická změna).
 3. Do horkého přimícháme kokosovou moučku a necháme úplně vychladnout.
 4. Předehřejeme troubu na 120°C.
 5. Do vychladlé hmoty přidáme krupičku, případně bezlepkovou mouku. Množství 50g je orientační - výsledná konzistence těsta by měla být taková, že půjdou vytvářet hromádky, které budou bez problémů i zasyrova držet tvar - neboli těsto poměrně husté, bude působit suše a trochu se drobit.
 6. Lžičkou klademe na plech malé hromádky těsta, evt je můžeme dotvarovat navlhčenými prsty. Uvedené množství vyjde na dva hustě poskládané plechy.
 7. Pečeme, respektive spíš sušíme, na 120°C přibližně 40-60 minut, ale dost záleží na konkrétní troubě, doporučuji začít kontrolovat už po cca 30 minutách.
 8. Hotové kokosky by měly být zatepla zespodu ještě trochu pružné a uvnitř lehce lepkavě měkké. 

 

Výživové hodnoty na 100g výsledku:

Kcal: 536, bílkoviny: 10,7g, sacharidy: 48,4g, z toho cukry: 29,2g, tuky: 34,2g.

Výživové hodnoty na 1 kokosku (z 80 kousků):

Kcal: 27, bílkoviny: 0,5g, sacharidy: 2,4g, z toho cukry: 1,5g, tuky: 1,7g