Mandlové sušenky se skořicí a kardamomem

Tohle jsou ty úplně nejjednodušší mandlové sušenky. Chuťově jsou, aspoň za mě, úplně dokonalé, a pokud si dáte práci a ozdobíte je celou mandlí, tak skvěle poslouží jako přirozeně bezlepkové vánoční cukroví. Dopracovala jsem se k nim od těchhle svých burákových; postupně jsem zjistila, jak krásně se původní recept dá osekat a jak moc záleží na přidaném koření. Kromě koření jsou totiž potřeba jen 3 ingredience, a pokud těsto, stejně jako já, osladíte čekankovým sirupem, dopracujete se k téměř nulovému obsahu sacharidů a hodně nadprůměrnému množství vlákniny (rozpustné, tedy ideální potravy pro ty správné střevní bakterie). Namísto čekankového sirupu se dá použít třeba tekutý med nebo javorový sirup, případně obyčejný cukr (rozmíchaný v troše vroucí vody, v ní se bude lépe rozpouštět). Tím se, samozřejmě, obsah sacharidů (cukru) zvýší. Namísto malých sušenek je možné na plechu vytvarovat i větší placky, které mohou posloužit třeba jako snídaně nebo pohotovostní svačina.

Mandle (neloupané) je potřeba mixovat po částech, cca napětkrát, a vždycky jen pár pulsy. Tímhle způsobem docílíme různorodé struktury, ve směsi budou větší kousky i úplně jemná mouka, evt až mandlové máslo. Větších kousků se nebojte, vajíčko a sirup všechno hezky spojí a při konzumaci je příjemné kousnout i do většího kousku. Poprvé jsem mandle do mixéru nasypala všechny najednou, a vznikla velká, skoro homogenní hrouda, a nebylo to úplně ono.

Úplně nejlepší by bylo použít mandle předem namočené v teplé vodě. Jednak by je nasekal i méně výkonný mixér, ale namáčením se hlavně minimalizuje množství antinutričních látek, které všechny ořechy obsahují. Tyhle látky se v ořeších, ale i v obilninách či luštěninách vytvářejí jako přirozená ochrana proti škůdcům, a když se jich konzumuje moc, mohou se v organismu hůř vstřebávat minerály.      

Potřebujeme (na cca 45 malých sušenek):

  • 1 středně velké vajíčko
  • 70g čekankového sirupu
  • 270g mandlí
  • po zarovnané lžičce mleté skořice a kardamomu
  • případně 45 malých loupaných mandliček na ozdobu 
  • špetku soli

Postup:

  1. Začneme předehřívat troubu na 180 °C, horkovzdušnou na 160 °C.
  2. 2 plechy vyložíme pečicím papírem nebo nepřilnavou fólií na pečení.
  3. Ve výkonnějším mixéru/robotu postupně v několika dávkách nasekáme mandle, tak aby vznikla směs rozdílné hrubosti, s převahou jemné mouky.
  4. V robotu nebo míse prošleháme do pěny vajíčko (bílek i žloutek), čekankový sirup, koření a sůl.
  5. Když hmota zbělá, přisypeme mandlovou směs. 
  6. Vzniklé hustší těsto odebíráme ve vodě namočenou lžičkou a tvoříme z něj malé hromádky. Každou hromádku pak navlhčenými prsty rozhrneme do tvaru sušenky; vrstva těsta by měla být vysoká necelý centimetr. pro slavnostnější příležitosti můžeme do každé sušenky lehce zamáčknout oloupanou mandli.
  7. Pečeme při 180°C (horkovzduch 160 °C) přibližně 10 minut, pak teplotu stáhneme o 20 stupňů a ještě zhruba 10 minut dosušujeme. Teplota i konkrétní doba pečení závisí na konkrétní troubě, sušenky by každopádně měly jen lehce po krajích zezlátnout a uvnitř zůstat spíš vláčné.

Výživové hodnoty na 1 sušenku (z 45 kousků):

Kcal: 41, bílkoviny: 1,4g, sacharidy: 0,5g, z toho cukry: 0,4g, tuky: 3,2g, z toho NMK: 0,3g, vláknina 2,2g.

Výživové hodnoty na 1 sušenku (z 45 kousků, varianta s cukrem):

Kcal: 45, bílkoviny: 1,4g, sacharidy: 2g, z toho cukry: 1,8g, tuky: 3,2g, z toho NMK: 0,3g, vláknina 0,4g.