Rostlinné "maso" Robi

Robi "maso" jsem dostala k otestování. Nejsem moc velkým příznivcem náhražek čehokoli, nicméně chápu, že uvědomělý vegetarián, neřkuli vegan, který chce jíst pestře, ale přitom si potřebuje udržet zdravý přísun bílkovin, uvítá jakoukoli možnost rozšířit si spektrum potravin, které bude mít k dispozici. Robi by si ale občas mohli dát i všežravci - konzumace červeného masa je (nejen) v ČR vyšší, než se doporučuje; snižovat jeho příjem je vhodné i proto, že může (v ještě vyšší míře to platí pro uzeniny) zvyšovat riziko propuknutí rakoviny. Naposledy se tato pravděpodobná závislost diskutovala v médiích minulý týden, a to jako reakce na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), která zařadila uzeniny do skupiny karcinogenů 1 (tam patří třeba azbest) a červené maso do o něco mírnější kategorie 2A. Jestliže červeného masa konzumujeme zbytečně moc, tak zdroje rostlinných bílkovin  naopak využíváme méně, než by bylo vhodné. Fazole, čočka, cizrna ...  k nim můžeme přiřadit i Robi. Pouze s tím rozdílem, že oproti luštěninám obsahuje na 100g skoro trojnásobek bílkovin a obsah sacharidů je přitom zhruba poloviční.

"Robi" = rostlinná bílkovina, v tomto případě pšeničná. Neboli Robi je zcela nevhodné pro toho, kdo má jakýkoli problém s lepkem. Robi má oproti pšenici výrazně víc bílkovin a méně sacharidů, takže lepek je v něm dost koncentrovaný. Pro porovnání obsahu bílkovin i celkové energie přikládám tabulku:

 

"Maso" Robi je bez chuti, s poměrně pevnou strukturou, asi jako polotvrdý sýr. Je ale schopné do sebe natáhnout chuť zvenku , takže je asi rozumné připravovat ho jako součást různých směsí, dávat ho do omáček nebo před použitím marinovat. Našla jsem i recepty na robi v trojobalu. Robi má i vlastní webovou stránku www.eurobi.cz, vyšly i specializované kuchařky.

Já jsem Robi zkusila přes noc marinovat ve směsi sojové sezamového oleje, omáčky tamari a medu. Výsledek posuďte v receptu tady. A napadají mne další možnosti - omáčka s gorgonzolou, směs s houbami, rajčatová omáčka s bazalkou...