Úvodní stránka » RECEPTY » Sušené jahodové plátky

Sušené jahodové plátky

Jako rozumný kompromis kupuji svému synovi na školní svačiny tyhle jablečné trubičky. Nedávno mne napadlo, že by neměl být problém vyrobit si je doma, a třeba je ještě nějak obohatit. A protože v poslední době hodně používám chia semínka, padla volba na ně. Ovocné plátky se dělají většinu času samy; je akorát potřeba mít buď sušičku, nebo troubu, která umí udržet relativně nízkou teplotu (nevím, jestli to umí plynová). 

Potřebujeme:

 • 300g jahod
 • 250g jablek
 • 50g chia semínek
 • 300ml vody
 • listy čerstvé meduňky, máty nebo bazalky (nemusí být)
 • citronovou šťávu podle chuti

Postup:

 1. Chia semínka namočíme na půl hodiny do vody. Pořádně je promícháme, aby se netvořily shluky.
 2. Jahody, jablka a evt. bylinky rozmixujeme dohladka. Kdo má mixér, který z jablek neudělá jemné pyré (jako například já), tak jablka předem nastrouhá.
 3. Dochutíme citronovou šťávou.
 4. Smícháme s nabobtnalými chia semínky a necháme ještě 20 minut stát.
 5. Předehřejeme troubu na přibližně 80°C. 2 plechy vyložíme nepřilnavou pečící fólií nebo pečícím papírem. Kdo chce raw variantu, zůstane na teplotě 42°C. Úměrně snížení teploty ale naroste doba sušení.
 6. Vzniklou hmotu rovnoměrně rozetřeme na plechy. Vrstva by měla být co nejtenčí, ale plech by neměl prosvítat - uvedené množství vyjde zhruba na dva std plechy.
 7. Sušíme, dokud není ovocná vrstva suchá, ale nikoli přesušená - orientačně to bude trvat asi pět hodin. Proces sušení se dá urychlit tím, že zvýšíme teplotu - výsledek ale nebude vláčný a vysušený rovnoměrně.
 8. Výsledné pláty nastříháme na kousky podle potřeby.

Výživové hodnoty na uvedené množství (zhruba 120g):

Kcal: 533, bílkoviny: 14,1g, sacharidy: 65,4g, z toho cukry: 40g, tuky: 12,2g

Výživové hodnoty na porci (10g):

Kcal: 44, bílkoviny: 1,2g, sacharidy: 5,4g, z toho cukry: 3,3g, tuky: 1g