Tvarohové košíčky s ovocem

Tyhle košíčky pečené v muffinových formičkách jsou variací na jeden můj starší recept - jeden velký koláč jsem rozdělila na 12 jednoporcových košíčků. Tyhle miniaturky vypadají moc pěkně a kromě naformátování těsta s nimi není žádná práce (já jsem je poprvé připravila jako teplou víkendovou snídani). Používám koupené těsto na pizzu, které je vyválené na pečícím papíru - a ten s výhodou využívám. Nejdřív jsem chtěla čtverečky těsta dávat do papírových košíčků na muffiny, ale takhle to je mnohem praktičtější - těsto rozstříhám i s papírem na 12 dílů (3 krát 4, měřím pravítkem). Vzniklým obdélníčkům trochu vytáhnu okraje (takže plandají přes ten kousek pečícího papíru) a namačkám (do tvaru košíčku) je do prohlubní plechu na muffiny. Při tvarování nutně dochází k tomu, že se část papíru octne uvnitř těsta, ale žádný strach - z upečeného košíčku jde popír úplně v pohodě vytáhnout. A vyčuhující rohy papíru jsou navíc dost fotogenické. Náplň dělám buď z kombinace polotučného a netučného tvarohu, případně ten polotučný nahrazuju ricottou, což ve výsledku znamená o cca 2g bílkovin na košíček míň. Použité zmrazené bobulovité ovoce (maliny, ostružiny, borůvky, jahody, rybíz...) se většinou prodává pod názvem (Black) Forest Fruits a stabilně ho mají v Makru nebo Lidlu. Určitě se ale dá sehnat i jinde a leckdo má možná v mrazáku vlastní zásoby z léta. Ovoce do náplně dávám hned z mrazáku - rozmrznout by mělo ideálně až v troubě, je proto dobré z něj rychle oddělit pár nejpěknějších kousků na ozdobu, zbytek zamíchat do připraveného tvarohu (náplň chladem trochu zatuhne a zhoustne) a vzniklou směsí co nejrychleji naplnit košíčky. Vzhledem k pouhým 12 košíčkům se vám asi bude zdát, že náplně je hodně, ale většinou tak akorát vyjde. Když vám přeci jen zbyde, tak ji buď prostě snězte, nebo dejte péct samostatně v nějaké menší zapékací misce. 

Použít se dá ale i čerstvé ovoce, a to nejen  bobule typu borůvek nebo rybízu, ale třeba i na kostičky nakrájená sladší hruška (v tom případě bych do tvarohu přidala ještě skořici a asi i nahrubo nasekané lískové ořechy), možná i rozmačkaný banán ...

Ještě k náplni - je v ní fakt málo cukru, jen 50 g, ale podle mého názoru to úplně stačí. Pokud byste jako ovoce použili banán, tak bych cukru ještě ubrala. Tvaroh do náplně - používám vaničkový, je hladší než ten v kostce. Ovšem taky je v něm mnohem víc syrovátky, tu je dobré vylít (nebo vypít), a pokud by tvaroh byl i tak hodně řídký, pomůže nechat ho trochu vykapat (vyvařený pánský kapesník do cedníku, vyklopit tvaroh a zavěsit nad nějakou vhodnou nádobu) - většinou to ale není potřeba. Pokud použijete ricottu, tak ta bývá hodně hustá, takže smícháním s tím druhým tvarohem vznikne konzistence tak akorát. 

Potřebujeme:

  • 1 balíček chlazeného těsta na pizzu (balení 400g)
  • 400g zmrazeného drobného bobulovitého ovoce 
  • 50g třtinového cukru
  • Žloutky ze tří vajec
  • 250g polotučného měkkého tvarohu, případně ricotty
  • 250g tvarohu bez tuku

Postup:

  1. Předehřejeme troubu na 220°C.
  2. Plát těsta nůžkami rozstříháme na 12 stejně velkých obdélníčků.  
  3. Jednotlivým obdélníčkům prsty odlepíme okraje od pečícího papíru a trochu je vytáhneme do stran přes papír (je lepší začínat s těmi rohovými kousky, tam papír přesahuje a jde to líp; středový dílek je dobré nechat až na úplný konec) a pak vytvarujeme do prohlubní v pekáči na muffiny. Viz obrázek.
  4. Oba tvarohy prošleháme s cukrem a žloutky.
  5. Z mrazáku vytáhneme zmrazené ovoce, oddělíme pár kousků na ozdobu a zbytek (většinu) promícháme s tvarohovou směsí.
  6. Vzniklou hmotou naplníme připravené košíčky, navrchu ozdobíme odloženým ovocem a strčíme do trouby.
  7. Pečeme přibližně 20-25 minut. Je možné, že přečnívající rohy těsta se začnou zabarvovat ještě před tím, než je dopečeno - v tom případě plech překryjeme alobalem nebo fólií na pečení.

Výživové hodnoty na 1 košíček:

Kcal: 174, bílkoviny: 9g (verze s ricottou 7g), sacharidy: 22,5g, z toho cukry: 8,5g, tuky: 4g (verze s ricottou 5g), vápník 51,7mg.