Tvarožník

Koláč z tvarohu a trochy mouky pekla už moje babička - recept od ní převzala máma, která si ho trochu uzpůsobila, a já jsem už třetí generace. Těsto jsem si sice taky ještě lehce upravila, ale základ je pořád stejný a příprava jednoduchá, zvlášť když vám sníh ušlehá robot (nebo třeba někdo z rodiny). Namísto obyčejné pšeničné krupičky se dá použít třeba kukuřičná, mně se osvědčuje instantní polenta. Tenhle tvarožník má vysoký obsah bílkovin (na 200g porci skoro 25g) i vápníku - toho má na porci 120mg, což je asi 15% doporučené denní dávky pro netěhotného, nekojícího mladšího dospělého. A taky si všimněte, jak málo stačí cukru - tvarožník totiž přisladí i ricotta, která je přirozeně sladká, i když mléčného cukru, laktózy, obsahuje zhruba stejně jako jogurt či tvaroh. Přidaný cukr je navíc možné částečně nebo úplně nahradit alternativním sladidlem - čekankovým sirupem, víc o něm tady

Nahradit se v tvarožníku dají i rozinky, i když tahle záměna trochu mění celkový charakter výsledného produktu: namísto 50g rozinek použijeme celou velkou plechovku (850g) loupaných broskví. Okapané a na kousky nakrájené broskve přimícháme do těsta, šťávu smícháme s práškovou želatinou (mám vyzkoušeno, že na tohle množství šťávy spolehlivě vystačí i ten jen 6gramový sáček veganské želatiny VEGAgel od Dr. Oetker) , nalijeme na hotový vychladlý tvarožník a necháme v chladu zatuhnout. Tuhle variantu většinou sladím čekankovým sirupem a do těsta  přidávám ještě asi 30-40g čekankové vlákniny (inulinu) v prášku; zvýší se tak množství vlákniny a bakterie tlustého střeva si na tvarožníku ještě víc pochutnají.

Tohle tvarožníkové těsto se ale dá využít i jako spodní vrstva pod ovocný koláč - já jsem zatím vyzkoušela jen jahodovou variantu s pistáciemi - ta je ovšem skvělá a navíc i dost fotogenická. V tomhle případě jsem vynechala rozinky a na ovocnou vrstvu jsem použila 600g jahod, 50g nahrubo nasekaných pistácií a tuhle ovocno-ořechovou vrstvu jsem ještě posypala 25g hnědého cukru. A použila jsem větší pekáček, cca 26 * 34cm. Přidáním ovoce se sice trochu snížil obsah bílkovin (na cca 19g v 200g porci), ale i to je hodně, a navíc díky jahodám stoupne obsah rostlinných barviv antokyanů, které fungují jako antioxidanty, a stoupne i obsah manganu (ten má příznivý vliv na zdraví štítné žlázy, napomáhá využití vápníku v organismu a taky podporuje hojení).

Potřebujeme (na pekáček cca 20 * 30cm):

  • 50g rozinek, předem namočených do teplé vody (nebo rumu)
  • 1 vaničku netučného tvarohu (250g)
  • 450g bílého skyru 
  • 250g ricotty (lze nahradit polotučným tvarohem, ale pak bude asi potřeba přidat trochu cukru navíc)
  • 70g třtinového cukru (lze částečně nebo úplně nahradit čekankovým sladidlem)
  • 4 vejce
  • 1 prášek do pečiva (12g) - pro bezlepkovou variantu bezlepkového, např. značky Labeta
  • 150g dětské krupičky (pro bezlepkovou variantu kukuřičné, případně instantní polenty)
  • Vanilku - esenci, vyškrábaný lusk nebo vanilkovou pastu (ta se dá koupit různě na webu a teď jsem zjistila, že ji dělá i Dr. Oetker a prodává např. Rohlík))
  • Jemně postrouhanou kůru z 1 biocitronu (nebo normálního citronu omytého horkou vodou a pečlivě otřeného lihem)
  • Citronovou šťávu podle chuti 

Postup:

  1. Předehřejeme troubu na 180°C.
  2. Menší pekáček (cca 20*30 cm) nebo kulatou dortovou formu o průměru asi 25cm vyložíme papírem či fólií na pečení, případně lehce vymažeme máslem nebo kokosovým tukem.
  3. V míse nebo robotu prošleháme žloutky s cukrem a vanilkou; když hmota zbělá, přimícháme tvaroh, ricottu a jogurt.
  4. Krupičku smícháme s práškem do pečiva a vsypeme do tvarohové směsi. Přidáme okapané rozinky, promícháme a dochutíme citronovou šťávou. Já do těsta většinou vymačkám celý citron.
  5. Bílky ušleháme se špetkou soli dotuha a postupně vmícháme do těsta.
  6. Tvarohovou hmotu vlijeme do připraveného pekáče a pečeme cca 50 minut, doba pečení ale záleží na síle vrstvy těsta i konkrétní troubě. Pokud by se tvarožník začal svrchu barvit moc rychle, přikryjeme ho plátem alobalu nebo fólií na pečení.
  7. Hotový tvarožník necháme úplně vychladnout a uchováváme v lednici.

Výživové hodnoty na 100g:

Kcal: 151, bílkoviny: 10,4, sacharidy:19,8g, z toho cukry: 10,5g, tuky: 3,3g, vláknina: 2g, vápník: 72mg.

Výživové hodnoty na 100g (s použitím čekankového sladidla):

Kcal: 141, bílkoviny: 10,4, sacharidy:16,1g, z toho cukry: 6,8g, tuky: 3,3g, vláknina: 3g, vápník: 72mg.

Výživové hodnoty na 100g (jahody, pistácie a čekankové sladidlo):

Kcal: 147, bílkoviny: 9,6, sacharidy:15,8g, z toho cukry: 6,9g, tuky: 4,4g, vláknina: 3g, vápník: 58mg.