UDĚLEJTE RADIKÁLNÍ ŘEZ   Jillian Michaels

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: neviděla jsem ani jedno video s Jillian Michaels. Cvičily podle ní moje kamarádky, cvičila podle ní moje švagrová se svojí dcerou, na facebooku existuje spousta stránek věnovaných jejím programům. Já jsem k její knížce "Udělejte radikální řez" přistupovala z pozice někoho, kdo dává přednost sportování v přírodě a kdo rád dobře jí. Nakonec jsem ale byla překvapená tím, jak ucelený program se tu předkládá - za pouhých 30 dní, pokud je člověk opravdu rozhodnutý, je možné viditelně zpevnit tělo a ztratit pár kilogramů. A navíc se říká, že z nějaké činnosti se stane zvyk poté, co ji opakujeme aspoň po dobu tří týdnů. Jillianin program trvá týdny čtyři - je proto možné, že ten, kdo jej úspěšně absolvuje od začátku až do konce, už u zdravějšího stravování i cílevědomého pohybu zůstane.

Podtitul knihy zní "Třicetidenní stravovací a kondiční plán, abyste byli silnější a svůdnější" - cílovou skupinou jsou lidé, především asi ženy, potýkající se s pár kilogramy navíc (pro ty, kdo potřebují zhubnout víc, má Jillian jiné knihy). Shodit za měsíc pět kilo je ještě celkem rozumný cíl, a pokud si adept za tu dobu přesně rozplánovaným cvičením zpevní a trochu přiživí svaly, nemuselo by po skončení programu ani dojít na obávaný jojo efekt. Takže pokud se chystáte na svatbu, školní sraz po dvaceti letech nebo setkání se svým bývalým, může vám knížka "Udělejte radikální řez" pomoci zvednout si sebevědomí. Jillian svůj třicetidenní program rozvíjí na třech úrovních: mentální (kniha je protkána motivačními rámečky, které mají čtenáři pomoci soustředit myšlenky a zvýšit sebevědomí), nutriční (na základě znalostí z knihy si každý bude schopen sestavit sobě na míru šitý stravovací plán) a fyzické (vhodnou kombinací cvičení dojde ke zvýšení kondice a vybudování pevného a štíhlého těla). Autorka současně na rovinu přiznává, že těch 30 dní bude opravdu náročných. Ovšem zdá se, že postup má dobře rozmyšlený a rozhodně ví, o čem mluví. Knížka je rozdělena na čtyři části:

  • Začínáme - vyhodnocení současné situace (pro porovnání stavu "před" a "po") - je tu pár testů na stanovení úrovně tělesné kondice, doporučení změřit si několik obvodů a nechat si odborně stanovit procento tuku v těle.
  • Věda - kapitola týkající se stravování. Nejdřív trochu teorie ohledně bazálního metabolismu a možností jeho zjištění (protože od něj se bude odvíjet denní energetický příjem, neboli velikost porcí), potom celkem podrobný test na vyhodnocení metabolického typu (pomalé, vyrovnané nebo rychlé spalování), na jehož základě si čtenář bude schopen sestavit stravovací plán, který ho po těch 30 dní i potom nabudí k maximalizaci výsledků. Pro každý metabolický typ jsou uvedeny jak vhodné, tak i nevhodné potraviny. Základní zásady jsou velmi rozumné: žádné průmyslově zpracované nebo nehodnotné potraviny, žádné vynechávání jídel (jinak může dojít k náhlému poklesu energie a nutkavým chutím), snížení příjmu soli (může způsobovat opuchlost a snižovat rychlost metabolismu), dodržování pitného režimu. V průběhu programu by se člověk měl vystříhat veškerého alkoholu (kdo je opravdu determinovaný, určitě to vydrží). Pro každý metabolický typ je v knížce uveden kompletní třicetidenní stravovací plán (4 jídla denně) včetně receptů. U nich sice zcela chybí jakékoli fotografie, ale překvapivě většina jídel vypadá docela lákavě - řekla bych, že Jillian nemyslí jen na vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů, ale i na to, aby si člověk pochutnal. Naopak moc překvapivý není fakt, že pokrmy jsou většinou hodně proteinové (vaječné bílky měřené na šálky, maso většinou k obědu i k večeři...) - pro jednotlivé metabolické typy se doporučuje, aby z denního energetického příjmu bílkoviny tvořily od 25 (pomalý metabolismus) až po 40 procent (rychlý). Jillian dobře ví, proč doporučuje, aby před zahájením programu adept navštívil lékaře - dlouhodobý příjem vyšších dávek bílkovin je náročný pro ledviny a játra a pro někoho by nemusel být úplně bezpečný. U každého receptu jsou uvedeny detailní výživové informace.
  • Zapoťte se - plán pohybových aktivit. Jillian je stoupenkyní cvičení s vysokou intenzitou a celkem srozumitelně vysvětluje proč. Pro každý den kniha uvádí detailní seznam cvičení, celkem by mělo jít asi o hodinu denně, ovšem s tím, že 18 dní tohoto zápřahu je proloženo 12 dny odpočinku. Všechny cviky jsou detailně popsány a na rozdíl od jídelního oddílu tady fotografie nechybí. Většina cviků se dá provádět s jednoduchými pomůckami doma, některé vyžadují posilovací stroje. Vždy jsou ale uvedeny různé variace, takže předpokládám, že permanentka do posilovny není potřeba.
  • Na svém vrcholu ..."Teď je čas prozradit vám malé tajemství - nikdo není v nejlepší kondici po celý rok, dokonce ani já ne. Jak to děláme, že ze stavu "vypadáme dobře" se dostaneme do fáze "vypadáme zatraceně skvěle", když jdeme před kameru"?... Poslední kapitola je o doplňcích stravy (ty, které případně mají smysl,  ty, kterými není potřeba se zabývat, i ty, které mohou být nebezpečné) a různých podpůrných procedurách (autorka vysvětluje, proč rozhodně nepodstupovat třeba výplachy střeva nebo hladovky). Na závěr tu je sedmidenní dieta, která by měla předcházet období, v němž se chceme "ukázat". Umožní vyrýsovat svaly tím, že se tělo plánovitě odvodní (ovšem s varováním, že je nevhodné dodržovat ji déle, případně opakovaně).

V knížce se na několika místech doporučuje pití destilované vody ("protože je bez sodíku"). Nevím, jestli to tak bylo myšleno i v originále, nebo jde o pochybení v překladu, ovšem destilovaná voda by se rozhodně pít neměla, a to právě proto, že neobsahuje žádné minerální látky. V extrémním případě si jejím pitím může člověk rozvrátit osmotickou rovnováhu, může dojít k otoku mozku a stavu přímého ohrožení života.

"Udělejte radikální řez" je hodně prakticky zaměřený návod na to, jak se poměrně rychle zbavit pár kilo nadváhy, zvýšit si kondici, vyrýsovat tělo a pozvednout si sebevědomí, i když za těch 30 dní není možné očekávat nějaké opravdu zásadní změny. Jillian Michaels je velmi konkrétní - to, co v knížce doporučuje (i odmítá) si vyzkoušela sama na sobě a evidentně ví, o čem mluví (..."Jistě, myšlenka rychlejšího, tvrdšího nebo delšího cvičení, než na jaké jste byli zvyklí, může být děsivá. Jsem taky člověk. Ale věřte mi, pokud budete mít správný přístup, tak..." ......"Nejsem nejlépe stavěná žena na světě - ve skutečnosti jsem malá a mám podsaditou postavu se silným trupem čtvercového tvaru. Vždycky jsem chtěla tělo, které by mělo tvar přesýpacích hodin a užší pas. Proto si buduji svaly na vnější straně těla a naprosto vynechávám posilování vnějších šikmých břišních svalů, takže ty trochu ochabují a zmenšují se ..." ).

"Udělejte radikální řez" rozhodně není knížka pro každého. Ovšem ten (nebo spíš ta), kdo se rozhodne něco se sebou provést a k dosažení výsledků je ochoten vynaložit čas i energii, by si ji měl pořídit a nenechat ji jen tak ležet v knihovně.