Bezlepkové cantuccini

Tohle je bezlepkově upravený a celkově zjednodušený recept na mandlový suchar, jedno z našich tradičních vánočních cukroví. V původní variantě je použita standardní polohrubá bílá pšeničná mouka; zkoušela jsem i variantu s celozrnnou špaldovou (vykynula o něco méně a dala lehkou oříškovou podchuť. A tmavší barvu, samozřejmě). Pohanková varianta je, celkem logicky kvůli absenci lepku, nejtužší, ale ne tvrdá. Pohanka je v sušenkách zpočátku trochu cítit, ale opravdu jen lehce a rozhodně ne rušivě. A po uležení cca týden už jsou pohankové i špaldové cantuccini chuťově skoro stejné, neboli lehce oříškové. s moukou se navíc dá experimentovat - mně se v poslední době osvědčuje kombinace stejných dílů mouky pohankové, bezlepkové ovesné, kukuřičné a kokosové. A cukr se dá nahradit stejným množstvím čekankového sirupu, čímž klesne obsah sacharidů, a naopak se zvedne podíl vlákniny.

Tyhle mandlové sušenky si peču hodně často, takže mám velký prostor na experimenty s různými moukami. Jako asi nejlepší se mi momentálně zdá kokosová+bezlepková ovesná+pohanková v poměru cca 80+80+80g (což je celkem jen 240g, ale kokosová mouka do sebe natáhne víc vlhkosti). A přidávám ještě lžíci čekankové vlákniny inulinu (ve formě prášku, z lékárny).

V receptu je použito celkem málo cukru, ale díky přidané citronové kůře a vanilce to úplně stačí.

Potřebujeme (na přibližně 70 kousků):

  • 2 vajíčka, žloutky a bílky zvlášť
  • 100g cukru, nejlépe hnědého třtinového, případně stejné množství čekankového sirupu
  • nastrouhaná kůra z 1 biocitronu 
  • špetka soli
  • trocha vanilkové pasty nebo esence
  • 250g pohankové mouky, nebo kombinace různých druhů
  • 6-8g bezlepkového prášku do pečiva (např. Labeta)
  • 300g neloupaných mandlí, nakrájených na půlky, případně i celých

Postup:

  1. Začneme předehřívat troubu na 170 °C.
  2. V robotu/míse prošleháme do pěny 2 žloutky s cukrem, trochou horké vody a vanilkou.
  3. Přidáme nastrouhanou citronovou kůru a mouku s prosátým práškem. Zpracujeme v tužší hmotu.
  4. Z bílků ušleháme pevný sníh a vmícháme do těsta. Do něj pak zapracujeme mandle.
  5. Ze vzniklé lepkavé, ne zcela soudržné hmoty vymodelujeme 3 válečky. Nejlepší je těsto lžící předběžně nanést na plech a tvar válečků potom domodelovat navlhčenýma rukama. 3 válečky se vejdou na jeden plech, ale pečením trochu nabudou, proto zachovejte rozestupy.
  6. Pečeme při 170°C přibližně 30-35 minut. Pokud by byly válečky již zlatavé, ale ještě nedopečené, přikryjeme je lehce alobalem.
  7. Po vytažení z trouby válečky necháme jen trochu vychladnout a pak je ostrým nožem (ideálně pilkou) nakrájíme na asi 1,5cm silné plátky. Po vychladnutí už by krájení bylo obtížnější.
  8. Kdo dává přednost křupavější variantě, může vzniklé plátky narovnat zpět na plech a při 100°C v troubě ještě zhruba 20 minut dosušit. 

Výživové hodnoty na 1 plátek (ze 70 kousků):

Kcal: 47, bílkoviny: 1,3, sacharidy: 4,9g, z toho cukry: 1,6g, tuky: 2,4g.

Výživové hodnoty na 100 gramů:

Kcal: 468, bílkoviny: 12,7, sacharidy: 49,4g, z toho cukry: 16,2g, tuky: 24,3g.