PerfectPasta

Těstoviny netěstoviny. V papírové krabičce se skrývá sáček, ve kterém je něco, co připomíná uvařené rýžové nudle. Ve skutečnosti jde ale o "plnidlo", které nemá skoro žádnou výživovou hodnotu - na 100g výrobce uvádí méně než 12kcal, 1,6g sacharidů a 2,5g vlákniny. Minimum bílkovin a tuků. PerfectPasta je úplně bez chuti - jestli vám to, co z ní uvaříte, bude chutnat, záleží na tom, co k ní přidáte. Moje zkušenost je taková, že by to mělo být chuťově dost výrazné - na jedné ochutnávce jsem PerfectPastu měla ve čtyřech variantách a chutnala mi jen ta se špenátem a česnekem. Nicméně kdo se chce hubnout, ale potřebuje si žaludek zaplnit větším množstvím jídla, tak tomu by tento výrobek občas mohl přijít vhod.

PerfectPasta je z 96% voda a zbytek tvoří konjac (uváděn též jako glukomanan, conjac, konjac guma nebo yam flour). Konjac (Amorphophallus konjac) je rostlina, která se pěstuje v jihovýchodní Asii, v nadmořských výškách 800-1500 m n.m. Po 3-5 letech růstu  usušená hlíza obsahuje 40-60% ve vodě rozpustného polysacharidu glukomananu - jde o vlákninu s prebiotickými účinky (prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která se v tlustém střevě stává substrátem pro růst nebo aktivitu střevní mikroflóry, především bifidobakterií).  Glukomanan v žaludku zvětšuje svůj objem (1g glukomananu může absorbovat až 200ml vody) a údajně bylo prokázáno, že napomáhá stabilizaci hladiny cukrů v krvi, potlačuje „chutě“, pocit hladu a přejídání, napomáhá ke snížení cholesterolu, krevního tlaku a triglyceridů v krevním séru. Neboli je vhodný i pro diabetiky.

Glukomanan je "éčko", konkrétně se jedná o E425. Z výše uvedeného je ale evidentní, že jde o látku prospěšnou. S jedinou výjimkou - glukomanan se dříve používal jako alternativa želatiny do gumových cukrovinek. Od února 2003 se ale E425 v rámci EU do želé cukrovinek už přidávat nesmí. Není to ale proto, že by byl vyhodnocen jako škodlivý nebo nezdravý. bylo to čistě z bezpečnostních důvodů - na rozdíl od želatiny se v ústech lehce nerozpouští a malým dětem by tak mohlo hrozit udušení gumovým medvídkem. 

Já mám zatím na webu PerfectPastu jen v tomhle sladkém receptu, brzo ale přidám další.