Pečená kořeněná cizrna

Zdravější varianta slaných arašídů (viz srovnání výživových hodnot dole na stránce). Dá se použít pro prosté ujídání nebo jako zajímavá přísada do jednoduchých zeleninových salátů, do polévky a podobně. Navíc u cizrny, na rozdíl od arašídů, je výrazně nižší pravděpodobnost výskytu aflatoxinů (toxických karcinogenních plísní, okem neviditelných).

Moc dobrá je už samotná namočená cizrna. Pokud budete vodu několikrát měnit, tak nejspíš začne klíčit a např. do salátu je takto úplně dokonalá. (Naklíčená cizrna se dá i koupit). Když cizrnu naklíčíte a potom upečete, získáte blízkovýchodní variaci na klasickou pučálku - staročeské jídlo z naklíčeného hrachu, které se jedlo především o velikonočním půstu.

Potřebujeme:

  • 250g suché cizrny
  • 20g oleje
  • sůl
  • koření dle chuti - já jsem dala 2 rozmačkané velké stroužky česneku a čerstvý tymián, ale dá se použít cokoli - provensálské koření, namíchané kari, chilli ... 

Postup:

  1. Cizrnu propláchneme a namočíme, minimálně přes noc, do studené vody.
  2. Slijeme vodu, ještě jednou propláchneme a na utěrce osušíme.
  3. V míse promícháme s olejem, solí a kořením.
  4. V jedné vrstvě nasyeme na pekáč vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na cca 200°C dozlatova, přiblžně 20 minut. Čím déle pečeme, tím křupavější (ale zároveň i tvrdší) výsledek bude.
  5. Pečenou cizrnu je nejlepší sníst hned zatepla, delší skladování jí moc nesvědčí, už není tak křupavá a trochu jakoby zgumovatí.
  6. Naopak jestli máte víc času, tak se takto upravená cizrna dá se skvěle zkombinovat třeba s barevnými zeleninovými chipsy nebo pečeným kadeřávkem.

Výživové hodnoty na 100g výsledku:

Kcal: 336, bílkoviny: 14,8g, sacharidy: 46,1g, z toho cukry: 0,03g, tuky: 9,83g

Výživové hodnoty 100g pražených solených arašídů:

Kcal: 600, bílkoviny: 25g, sacharidy: 13,5g, z toho cukry: 3,5g, tuky: 50,1g

Poznámka: V nouzi se dá použít i okapaná a osušená cizrna z plechovky, ale z té namočené a uvařené je to prostě lepší (i levnější)!